Yakacık Serası’nda bir ilk: Aşılanan yabani dut ağacı meyve verdi

İstanbul Kartal’daki Yakacık Serası’nda, yabani dut ağacına yapılan aşı ile dut ağacının kasım ayında meyve vermesi sağlandı. Kartal Belediyesi’ne bağlı serada yabani dut ağacına yapılan sürgün göz aşısı ile kasım ayında Avustralya dutu elde edildi.

Serada görevli uzman personel tarafından test olarak gerçekleştirilen aşılama işlemi başarılı sonuçlandı ve dut ağacı, aşılamadan 15 gün sonra meyve vermeye başladı. Normalde Haziran ayından sonra meyve vermeyen dut ağacının kasım ayında hem de açık alanda bulunmasına rağmen meyve vermesi başarıyla karşılandı.

yakacik-serasi-asilama

Sera personeli kasım ayında bile dut ağacından meyve elde edilmesini; aşıların sağlıklı yapılması, ağacın bakımının aralıksız devam etmesi ve sıcak giden hava koşullarına bağlıyor.

600 metrekare alan üzerine kurulu Kartal Belediyesi Yakacık Serası, Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak Yakacık’ta faaliyet gösteriyor. Serada mevsimlik çiçek, farklı türlerde birçok ağaç çeşidi, yüzbinlerce fidanın yanı sıra gübreli toprak üretiliyor. Seradan elde edilen ürünler, Kartal’da peyzaj düzenlemelerinde kullanılıyor.