Yapımı 2 yıldır duran Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı inşaatı yeniden başladı

23 Haziran’da yenilenen İBB seçimleriyle İBB Başkanı olan CHP’li Ekrem İmamoğlu, uzun süredir durdurulmuş olan metro inşaatlarını yeniden başlatıyor. İmamoğlu son olarak Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro inşaatının yeniden başlaması için talimat verdi. 10,9 km’lik 8 istasyonlu hatta, 26 Kasım’da düzenlenen törenle kazı çalışmasını yapacak TBM tekrar tünele indirildi.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile beraber Anadolu Yakası’nda trafik sorununda büyük rahatlama bekleniyor. 2 yıldır yapımı durdurulan hatta inşaat çalışmalar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 26 Kasım 2019 Salı günü 11.00’de Sancaktepe Abdurrahman Gazi Metro İstasyonu inşaat alanında düzenlenecek törenle başladı.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın devam niteliğindeki Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı, sırası ile Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli İstasyonlarından geçerek Sultanbeyli TEM yolu kenarında son bulacak.

10,9 km’lik 8 istasyonlu hatta, yolculuk süresi 16 dakika sürecek ve saatte tek yönde 65 bin yolcu taşınabilecek. Son teknolojiyle inşa edilen ve Tam Otomatik Sürücüsüz Metro olarak hizmet verecek hattın istasyonlarında, tam boy peron ayırıcı kapılar kullanılacak. Samandıra İstasyonu’nda sürücülerin park ederek metro ile yolculuğuna devam edebilmesi için 336 araç kapasiteli tam otomatik mekanik otopark yapılacak.

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı için Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlandı. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.Mayıs 2017’de yapımına başlanan projede, 29 Aralık 2017’de İBB tarafından çalışmalar durdurulmuş, Mart 2018’de tekrar başlatılmıştı. Ancak, hak ediş ödemelerinin yapılamaması sebebiyle Ekim 2018’de inşaat tekrar durmak zorunda kalmıştı. Metro hattında yapılan fiziki imalat oranı yaklaşık yüzde 6 mertebesinde.