Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattı inşaatı yeniden başlıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları cevaplarken Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattı inşaatı yeniden başlayacağını müjdeledi.

İstanbul’daki 8 metro hattı inşaatının uzun süredir durdurulmuş olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bir kere metro inşaatlarında geldiğimizde tam 8 hat durmuştu. Bu 8 hattın tümünün finans kaynağı temin edilmeden yola çıkılmış. Daha evvelsi günü koca tüneli açan makineyle start verdiğimiz Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı 2 yıldır durdurulmuş. Yanlışlarını düzelttiğimiz, proje hatlarını değiştirdiğimiz işler de var. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattı toplam 175 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle.” ifadelerini kullandı.

“Tuzlalılara, Pendiklilere, Kaynarcalılara müjde olsun”

Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattı inşaatının yeniden başlayacağını haber veren İmamoğlu, “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını başlattık. Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattını 86 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle start veriyoruz. Tuzlalılara, Pendiklilere, Kaynarcalılara müjde olarak ifade edelim. En uygun vadede en ucuz finansmanla uzun vadeli kredi bulma konusunda arkadaşlarım müthiş yetenekli. Biz bunu başarıyoruz şu anda.” dedi.

“Bu hatlar başlayacak talimatı verdim”

Finansman arayışından bahseden İmamoğlu, “Hemen hemen faizler libor seviyesinde. Pazarlık ediyoruz. Daha ucuza maletme konusunda özel çabalarımız var. Mahmutbey’den Beylikdüzü’ne kadar uzanması gereken Esenyurt hattı var. Hattın geçtiği yer belli değil. Hat üzerindeki duraklar belli değil ihaleye çıkılmış. Avam projesi yapılır. Bahçehir TEM’e paralel düşünüldüğü, proje yürürken nasıl değişiklik yapıldığını arkadaşlarım size aktarır. Bu hatlar başlayacak talimatı verdim.” dedi.