İstanbullulara “Belediye Taksisi” müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir TV kanalında önemli açıklamalar yaptı. İstanbul için hayata geçirdikleri projeleri ve planladıkları yenilikleri anlatan İmamoğlu, İstanbul’a belediye taksisi hizmetini getireceklerini müjdeledi. Böylece yolu uzatan, yağmurda yolcu almayan veya turistleri tartaklayan taksici dönemi de kapanmış olacak.

İmamoğlu İstanbul’a yeni tip belediye taksilerin geleceğinin söyledi. İstanbul’daki taksi sayısının yetersiz olduğunu, günün belli saatlerinde vatandaşların duraklarda beklediğini söyleyen İmamoğlu, bu sorunu çözmek için taksi plakalarının büyükşehir belediyesi tarafından tahsis edileceğini ve sahibinin de İBB olacağını açıkladı.

Taksilere günde 3 vardiya ve tek tip kıyafet

İsteyen İstanbullular bu taksileri İBB’den sadece kiralama yoluyla çalıştırabilecek. İstanbul’da istihdamı artırmayı hedeflediklerini söyleyen İBB Başkanı İmamoğlu, bu yeni tip taksilerin günde üç vardiya ve tek tip kıyafetle çalışacaklarını söyledi.

Yeni belediye taksilerinin tasarımı için de bir yarışma düzenleyeceklerini söyleyen İmamoğlu, elektronik ödeme modellerinden temassız ödeme için karekodlu sistemlerin kurulacağını ve yeni tip taksilerin ücretlerinin mevcut eskiden kalma taksilerden farklı olmayacağını açıkladı.