İstanbul için yeni taksi ve dolmuş plaka teklifi ret edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) 6.000 yeni plaka ile ilgili teklif UKOME’ye sunuldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun müjdesini verdiği 3 vardiyalı çalışan, tek tip kıyafetli belediye taksisi modeli için ilk adım atıldı. Teklif kısa bir süre önce UKOME’deki çoğunluğun İBB’den alınmasıyla valilik ve bakanlık yetkililerinin ret oylarıyla kabul edilmedi.

Teklif, 5.000 yeni taksi, 750 minibüs ve 250 taksi dolmuş olarak belirlendi. İBB, 6.000 yeni plaka teklifini UKOME’ye sundu. Teklif, 5.000 yeni taksi, 750 minibüs ve 250 taksi dolmuş olarak belirlendi. İBB’nin yeni taksi plakası teklifi UKOME’de kabul edilmeyerek alt komisyona havale edildi. Teklif bir sonraki UKOME toplantısında yeniden görüşülecek. İBB CHP Meclis Grubu Sözcüsü Tarık Balyalı, “UKOME’nin yapısının değiştirilmesinden sonra dahil olan bakanlıkların verdiği bu kararı tamamen siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz” dedi.

UKOME toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Yavuz Erkut başkanlık etti. İBB’nin taksi kararı İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ndeki bakanlık ve valilik yetkililerinin oylarıyla ret edildi. UKOME’de kısa süre önce çoğunluk İBB’den alınmıştı. 11 oy hakkı ile sınırlı kalan İBB’ye karşı İBB’nin UKOME kurulunda bakanlık ve valilik gibi diğer kurumların 16 oyu bulunuyor.