Şile’nin su sorunu çözülüyor

İstanbul Şile’nin yıllardır devam eden su sorununun çözümü için çalışmalar devam ediyor. 1994 yılında günlük 11 bin metreküp su kapasitesi ile inşa edilen Şile İçme Suyu Arıtma Tesisi, yıllardır bu kapasiteyle hizmet vermeye devam ediyor.

Şile’nin nüfusu son 13 yılda yüzde 48 artarak 25 binden 37 bine çıktı. Bir turizm bölgesi olan ilçede hafta sonu günübirlik nüfus ise 1 milyona ulaşıyor. Bu nedenle yaz aylarında ve haftasonları ilçenin üst kotlarında su basıncı sorunu yaşanıyor.

İSKİ Genel Müdürlüğü, çözüm için 2018 yılında ihalesi yapılan ilave 20 bin metreküp/günlük arıtma tesisi inşaatını hızlandırdı. Yatırım bu yıl sonunda tamamlanarak devreye alınacak.

‘İstanbul’da su kuyruğu’ fotoğrafı 2016’ya ait çıktı

Öte yandan İstanbul’un Şile ilçesinde çekilen ‘su kuyruğu’ fotoğrafının 2016 yılına ait olduğu ortaya çıktı. Fotoğraf üzerinden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İşte CHP zihniyeti, yıl 2020 su kuyruğu, 1940’lara geri dönüş” gibi sözlerle suçlanıyordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek, fotoğrafı paylaşanlara “Film sizin dönemde çekilmiş” dedi.