Birleşik Devletler’den İstanbul’un trafik projesine maddi destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi”, ABD’den maddi destek aldı. Proje ile ortalama seyahat süresi ve trafik sıkışıklığı azaltılacak. Proje sayesinde trafik ışıklarına ihtiyaç duyan anlık müdahaleler yapılabilecek. Toplu taşıma kullanan vatandaşlar, yoğun saatlerde en uygun ulaşım çözümlerine erişebilecekler.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile İBB arasında yazılım şirketi SAS Türkiye ile “İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi”nde kullanılmak üzere 5 milyon 117 bin 887 dolarlık hibe anlaşması imzalandı. İmza töreni İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın katılımıyla Saraçhane’deki İBB karargahında yapıldı. İmza töreninde konuşan Büyükelçi Satterfield, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

SEYAHAT SÜRESİ VE TRAFİK SIKIŞIKLIĞI AZALACAK

Anlaşma hakkında söz alan İBB Başkanı İmamoğlu ise, “Yeni teknoloji dünyasının olmazsa olmaz alanları olan veri, yapay zeka, ileri analitik çözümleri konularında yapılan faaliyetleri yakından takip ediyorum. Bence artık dünyada hızlı teknolojiye ayak uydurmak için hükümet, yerel yönetimler ve özel sektör beraber hareket etmeli. Dünyadaki bu dönüşümün bir ayağı olan akıllı şehirleşme yolculuğunda İstanbul, önemli bir mihenk taşı. Günümüzde kalabalık metropol şehirlerinden biri olan İstanbul, teknoloji ile beraber akıllı bir kent olma hedefini sürdürüyor. Hızla artan nüfus, çarpık kentleşme gibi problemler ciddi bir trafik sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ‘İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi’ çok daha önemli bir hale gelmiştir. Bu proje ile ortalama seyahat süresini ve trafik sıkışıklığını azaltmak istiyoruz. Proje sayesinde trafik ışıklarına ihtiyaç duyan anlık müdahaleler yapılabileceğiz. Toplu taşıma kullanan vatandaşlar, yoğun saatlerde en uygun ulaşım çözümlerine erişebilecekler.” dedi.

USTDA VE SAS TÜRKİYE HAKKINDA BİLGİLER

USTDA: Gelişmekte olan ve orta gelirli ülkelerde ekonomik kalkınmayı ve ABD ticari çıkarlarını ilerletmek için 1992 yılında kuruldu. Bağımsız bir kamu kuruluşu olan USTDA’nın 2019 yılı bütçesi, 79 milyar dolardır.SAS Türkiye: 1976 North Carolina’da kurulan çok uluslu analitik yazılım geliştirme firmasıdır. İş analizi yazılımı ve iş zekâsı pazarında en büyük bağımsız satıcıdır.