Ankara’nın metro ihalesini İBB kazandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) metro projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Metro İstanbul şirketi kazandı. Proje kapsamında AŞTİ ve Dikimevi arasındaki Ankaray A1 Hattı’nın uzatma çalışması yapılacak.

Türkiye’nin önde gelen metro işletmeciliği şirketi Metro İstanbul, Ankara’da ihale kazandı. ABB’nin 11 Ağustos’ta düzenlediği ve 6 firmanın teklif verdiği “Ankaray (A1) Dikimevi-Natoyolu Raylı Sistem Uzatma Hattı Uygulama Projesi” ihalesini, İBB iştiraki Metro İstanbul kazandı.

İhalenin ardından proje ile ilgili yapılan imza törenine Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ile Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Özgür Soy katıldı. İBB’nin 32 yıllık raylı sistem işletme deneyimi olduğunu bildiklerini belirten Mansur Yavaş, “Proje çalışmasını 8 aydan daha kısa sürede bitireceğinizi biliyor ve bekliyoruz. Ankara’ya ve İstanbul’a hayırlı olsun. Bu metroyu kendi dönemimizde bitirmek istiyoruz” dedi. Özgür Soy ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ABB ile işbirliğinden büyük memnuniyet duyduğunu ve devam etmesini dilediğini ifade etti.

ANKARAY’I MAMAK’A UZATACAK PROJE

AŞTİ ve Dikimevi arasında 11 istasyonu bulunan 8,5 kilometrelik Ankaray A1 Hattı’na yapılacak olan uzatma projesi kapsamında; 8 istasyondan oluşan 7,4 kilometrelik A2 Dikimevi-Nato Yolu Hattı inşa edilecek. M2 Kızılay-Çayyolu Metro Hattı ile de entegre olan hat, Mamak’tan şehrin merkezine ulaşımı kolaylaştıracak.

Projede Metro İstanbul tarafından güzergah ve depo sahası projeleri, derenaj, altyapı deplasman ve geçici trafik sirkülasyon projeleri, zemin etüdü, fizibilite etüdü, mali ve ekonomik analizler, ulaşım etüdü ve ÇED raporu, mimari ve yapısal tasarım projeleri, elektro-mekanik projeler gerçekleştirilecek. Ayrıca, inşaat ve elektromekanik ihale dokümanlarını hazırlanacak.

Metro İstanbul daha önce Konya Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü Tramvay Hattı Uzatma Projesi, Bursa T1 Tramvay Hattı Uygulama Projesi, Pakistan Lahore Metrobüs Hattı Mühendislik Müşavirlik Hizmetleri ile Medine Toplu Ulaşım Ağının Oluşturulması ve Metro Hattı Avan Projesi gibi yurt içi ve yurt dışında çok sayıda projeye imza attı.