Soğanlık’ta tapu ve altyapı sorunu çözüldü

Kartal Soğanlık’ta yıllardır devam eden tapu ve mülkiyet sorunu çözüldü. Mülkiyetleri maliyeye ait olan ve arsa olarak görünen arazide tapu sorununun çözülmesi ile beraber yol yapılacak alanlar da belli oldu ve mahallenin hizmet almasının önündeki engel de kalkmış oldu.

Bu nedenle çalışmaların yapılamadığı ve mahalle sakinlerinin uzun yıllardır yeterli hizmeti alamamasına neden olan yılların sorunu, uzun uğraşlar sonucu arsa vasıflı ve hisseli olan alan, müstakil parsellere dönüştürülerek ve vatandaşlara tapuları verilerek çözüldü.

Tapu sorununun giderilmesinin ardından yol terkleri yapılan söz konusu yerlerin, altyapı çalışmalarına başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kartal Belediyesi’nin ortak çalışması ile Soğanlık Yeni Mahalle’de 14 sokak ve caddede yepyeni altyapı ağı kuruldu.

Çalışma kapsamında daha önce ana hat olan Mimar Sinan Caddesi’nin bir bölümü ile 14 sokak, Ağıt Sokak’tan Balcı Deresi’ne bağlanarak gideri sağlanmış oldu. Projenin devasa maliyeti ise Kartal Belediyesi ve İSKİ arasında yapılan protokol ile sağlandı. Kartal Belediyesi’nin İSKİ’den alacaklarına karşılık mahsuplaşması ile gerçekleşen çalışmalar sonucunda Soğanlık Yeni Mahalle sakinleri de rahat bir nefes almış oldu.

Yoğun bir çalışma programı ile altyapı sorununa çözüm bulunan sokakların, asfalt serim işlemleri de tamamlandı. Asfalt çalışmalarının da son bulduğu sokaklarda ikamet eden vatandaşlar, yıllardır bekleyen altyapı sorununa çözüm getirdikleri için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkür etti.