İstanbul’un en büyük meydanına 5 bin kişilik yeni cami

İstanbul’un yeni ilçelerinden Başakşehir’in yeni merkezi Kayaşehir’e altında 400 kişilik konferans salonunun da yer aldığı 5 bin kişilik cami inşa ediliyor.

Kayaşehir 17. bölgede yer alan cami tamamlandığında ilçenin en büyük camisi ünvanına kavuşacak. Klasik üslupla inşa edilen cami toplam 18 bin 738 m2’lik bir alana kuruluyor. Camiye ek olarak 280 m2’lik bir alana Kuran kursu ve abdesthane de inşa edilecek.

400 KİŞİLİK KONFERANS SALONU

5 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği camide her biri 65 m yüksekliğinde 4 minare bulunuyor. Caminin bütün kubbeleri ve minarelerin külah denilen bitiş noktaları titanyum ve çinko kaplı olurken bütün alemleri de bakır kaplı olacak. Caminin bodrum katında 400 kişilik çok amaçlı konferans salonu yer alırken, cami içerisinde bir de şadırvan olacak.

TÜRKİYE’NİN İLK PLANLI MEYDANINA İNŞA EDİLİYOR

Başakşehir’in yeni merkezi Kayaşehir Bölgesi’nde inşa edilecek olan, İstanbul’un en büyük meydanı ve Taksim meydanından da büyük olan meydan projesinin merkezinde yer alan cami, konumu ile göz dolduruyor.

İki yakadan oluşan 450 bin metrekarelik Kayaşehir Meydan’ın bir yakasında 360 bin metrekarelik Türkiye’nin ilk planlı Botanik Parkı yer alırken batı yakasında otel ve işyerleri yer alıyor. Meydan projesinin altında yer alan yaklaşık bin 500 kişilik kapalı otopark inşaatı da hızla devam ediyor. Meydanda ilçenin tüm kamu kurumları da yer alacak.

2018 YILI SONUNDA AÇILACAK

Kaba inşaatı biten caminin dış cephe iskele ve sıva çalışmaları devam ediyor. Kaplamalarda susamlı limra olarak adlandırılan taşların kullanılacağı caminin dış cephe kaplama çalışmaları yaklaşık iki aya kadar başlayacak. Caminin 2018 yılı sonuna kadar tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor.