Kadıköy – Sabiha Gökçen Metrosu 2019’da açılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmeciliğini yapan İSG’nin CEO’su Ersel Göral, “Metromuzun inşaatı 2019 yılının başında bitmiş olacak. Böylelikle İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından Pendik-Kadıköy metrosuna direkt bağlantı sağlanmış olacak.” dedi.

Yıllık hizmet verdiği yolcu sayısı anlamında Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı, Avrupa’nın da sayılı havalimanlarından biri olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 2016’da 29.6 milyon yolcuya hizmet verdi. Bu yılı ise 31 milyonun üzerinde yolcuyla kapatmayı hedeflediklerini belirten İSG CEO’su Ersel Göral, “Şu an kapasitemiz 33 milyon yolcuya hizmet verecek nitelikte. Önümüzdeki yılın haziran ayında tamamlanacak genişleme yatırımı ile yıllık 41 milyon yolcuya hizmet verebilecek nitelikte bir havalimanı olacağız” diyor.

Kadıköy – Sabiha Gökçen Metrosu hakkında da konuşan Göral, şunları söyledi:

Metromuzun inşaatı 2019 yılının başında bitmiş olacak. Böylelikle İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından Pendik-Kadıköy metrosuna direkt bağlantı sağlanmış olacak. Bu durum bize büyük bir avantaj sağlayacak. Bu aslında şu demek, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından bagajını alıp çıkan bir yolcumuz 35 dakikada Kadıköy’e, 45 dakikada Taksim’e ulaşabiliyor olacak. Bu inşaatın bitimiyle karayolu ulaşımının yanında raylı sistem ulaşım ağına da sahip olacağız. İstanbul trafiğini düşündüğünüzde özellikle yoğun saatler diyebileceğimiz sabah ve akşam saatlerinde raylı sistem her zaman tercih sebebi olacak. Böylece İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olarak, gerçek bir “şehir havalimanı” olma özelliğine tam anlamıyla sahip olacağız.