Kartal Yakacık Serası ile yeşilleniyor

Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Yakacık Serası’nda, mevsimlik çiçek, farklı türlerde birçok ağaç çeşidi, yıllık ortalama 200 bin fidanın yanı sıra gübreli toprak üretiliyor.

2500m2 alan üzerine kurulu olan Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Yakacık Serası, ortalama 250 m2 kapalı, 250m2 yarı açık ve 2000m2 açık alanı kapsıyor.

Kartal Yakacık’ta 8500 m2 alana sahip serada yetiştirilen çiçek, bitki, ve ağaçlar toprakla buluşturuluyor. Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan park ve refüjlerde kullanılan fidanlar Kartal’ın hem görünümüne hem de oksijen ihtiyacına katkı sağlıyor.

Yakacık Serası hakkında

Serada özel olarak üretilen yaklaşık 150 tür fidan, gübreleme ve zirai ilaçlar konusunda tecrübeli Ziraat Mühendisi, üretimden ve bakımdan sorumlu Ziraat Teknikeri, olmak üzere iki teknik personelin yanı sıra bahçıvan sertifikasına sahip, deneyimli beş personel tarafından üretilerek toprakla buluşturuluyor. Serada yetiştirilen tüm bitkilere ilçe genelinde park, bahçe ve refüjlerde yer veriliyor. Her sene ortalama 5 bin ağaç, 10 bin çalı ve 50 bin çiçeğin yetiştiği sera sayesinde ilçede yeşil alan oranı her geçen gün artıyor.

Otalama her sene 10 bin çiçeği halka ücretsiz dağıtan Kartal Belediyesi, ayrıca kamu kurumlarının iç mekan çiçeklerinin de sezonluk bakımlarını (aşılama, toprak değişimi, gübre ve ilaçlama ) yapıyor. Yetiştirdiği fidanların yanı sıra serada gübreli toprak üretimi de yapan Kartal Belediyesi, yıllık ortalama 500m3 gübreli toprağı park, bahçe ve refüjlerde değerlendiriyor.

İlçe genelinde zorunlu nedenle sökümü yapılan ağaç ve çalılar, seraya getirilerek uygun ortamda yaşaması sağlanıyor. Sökümden sonra serada bakımı ilaçlaması yapılan ağaç ve bitkiler daha sonra uygun park ve bahçelerde belirlenen yerlere dikiliyor. Ortalama 150 çeşitten 200 bin bitkinin yetiştiği serada bitkiler her dönem yenilenerek dağıtım ve dikimleri yapılıyor.