Asırlık Rüya “Marmaray” Gerçek Oldu

Asrın projesi Marmaray ile iki kıta denizin altından raylı sistemle birleştirildi. Projeyle Üsküdar-Sirkeci arası ulaşım 4 dakikaya indi.

Marmaray’ın Üsküdar İstasyonu önünde yapılan törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Romanya Başbakanı Victor Ponta katıldı.

Vatandaşlar tören alanına sığmayınca, Üsküdar Meydanı’nı doldurdu. Kıyı Emniyeti’ne bağlı gemiler Boğaz’da su fışkırtarak gösteri yaptılar. Ayrıca çok sayıda özel tekne de tören alanın yapıldığı kıyıya geldi. Bir tekneye Marmaray vagonu giydirildi. Kürsünün arkasında 3 boyutlu bir Marmaray vagonu yer aldı. Tören alanında Türk bayrakları dalgalandı. Töreni bir gazeteci ordusu izledi. Türk medyasının yanı sıra Japon basınından yoğun katılım oldu. Uluslar arası basın kuruluşları da töreni takip etti.

Marmaray Türk Milleti’nin Mühendislik Şahikasıdır

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhuriyetin 90. yaş gününü kutlarken hükümetin de çok büyük bir hediyeyi de Türkiye’ye sunduğunu belirterek, “Marmaray sadece İstanbul için değil dünya için sayılı büyük projelerden biri. Bunun açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz. İstanbullulara Türkiye’ye bütün insanlığa hayırlı olsun. Çok büyük projeler önce hayal edilir, sonra bunlar ideal haline gelir ve sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler 153 sene önce hayal edilen bu proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi ve açılışını yapıyoruz. Hep beraber temellerini atmıştık. Çok şükür bugün yine hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde İstanbul’a çok büyük eserler kazandırıldığının altını çizen Abdullah Gül, şöyle konuştu; “Bu büyük eserlerden, bugün için sonuncusu Marmaray. Marmaray, Pekin ve Londra’nın arasını bağlayan bir tünel oldu. Bu kadar büyük bir proje. Dünyayı ilgilendiren büyük bir proje. Son yıllardaki istikrar güven ortamı büyük projeleri devreye sokma imkanı vermiştir. Bu istikrar ve huzur devam ettiği sürece çok büyük projeler Türk milletinin hizmetine sunulacaktır. Bu proje hayata geçerken çok yakinen bildiğim, içinde olduğumu için değerli kardeşim Sayın Başbakan Erdoğan büyük bir kararlılık ve azimle bu projeyi takip etti Değerli bakan Binali Yıldırım birçok projede kararlı ve bilgili bir şekilde onları bakanlık sorumluluğu çerçevesinde takip etti. Bu rüya, bu hayal bugün gerçek oldu. Emeği geçen herkese canı gönülden bütün Türk milleti adına teşekkür ediyorum. Bu proje büyük bir mühendislik şahikasıdır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Marmaray’ın İstanbul’a, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyerek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hüner, bir şehir bünyan etmektir. Reaya kalbin abad etmektir’ demişti bu şehrin fatihi. 1453’te, şehre girdiği andan itibaren, işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi, İstanbul’u imar etmek, halkın gönlünü kazanmak için çalışmış; halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere bir miras olarak bırakmıştı. Bu anlamlı günde, bu şehrin Fatihi, Sultan 2’nci Mehmet’i bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Açılışını yaptığımız projenin hayallerini kuran, hayallerle yetinmeyip, bu hayali kağıtlara, planlara, projelere döken, Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülhamit’e de Rabbim’den rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, İstanbul ve Türkiye için, tüm insanlık için yüreklerini ve emeklerini ortaya koymuş, Türkiye’yi bugünlere taşımış, bu projenin gerçekleşmesine katkı sunmuş devlet adamlarına, siyasetçilerimize, bürokratlarımıza gönülden şükran duygularımı ifade ediyorum. Asrın Projesi Marmaray’ı, son derece anlamlı bir günde, anlamlı bir yıldönümünde hizmete açıyoruz. Evet… Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümünü kutluyor, milletçe, 81 vilayetimizde, yurt içinde ve yurt dışında 90’ıncı yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray’ı, özellikle 29 Ekim’de, özellikle 90’ıncı Kuruluş Yıldönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor; hem de, demokratik bir Cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir Cumhuriyet’in neleri başarabileceğini ispat ediyoruz.”

Başbakan’dan Müjdeli Haber

2015’te biraz daha güneyden otomobillerin geçeceği tüp geçidi de bitiriyoruz. Şu anda denizin altında çalışıyoruz o da bitecek. Otomobiller de oradan geçecek. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. Böylece İstanbul’un ulaşımı için iktidarımızın neler yaptığını ortaya koyması bakımından bunlar çok önemli. 76 milyon aziz milletimin de, dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isterim ki, biz, Marmaray’ı, İstanbul’un ve Türkiye’nin tarihine yaraşır şekilde, barışın, sevginin, dostluk ve kardeşliğin üzerine inşa ettik. Bu büyük eser, önce İstanbul’un, önce Türkiye’nin eseri olduğu kadar, insanlığın bir eseridir. Şunu bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Bizi sevsin ya da sevmesin, bizi beğensin ya da beğenmesin, bize oy versin ya da vermesin, İstanbul ve Türkiye’deki her bir kardeşim, gönül rahatlığı içinde bu büyük yatırımla gurur duysun. Biz evet, bu büyük projeyi, bu asrın projesini başlatan ve tamamlayan olduk; ama biliniz ki, 150 yıl önce hayalini kurandan, bugün bu projeyle aynı şehirde, aynı ülkede, aynı dönemde yaşayana kadar herkes bu gurur verici tabloda pay sahibidir. Allahımıza hamdolsun.”

Cumhuriyetin 90. Yılı Marmaray İle Taçlandı

“Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıldönümünü MARMARAY’la taçlandırırken, inşallah, 100’üncü kuruluş yıldönümünü daha büyük, daha gurur verici eser ve yatırımlarla kutlayacağız” diyen Erdoğan, “MARMARAY, ters yöne 2 akıntının olduğu, yüzeyin 60 metre derinliğinde, batırma tüp tüneliyle kıtaları birleştiren yegane yapı olma özelliğini taşıyor. Dünya üniversiteleri, bilim çevreleri, mühendislik ve mimarlık otoriteleri, dünya medyası, en başından itibaren MARMARAY’ı yakından izlediler. Asrın Projesi Marmaray, inşasındaki titizlikle, ince işçilikle, çevreci özellikleriyle, sağlamlığıyla, bir ulaşım projesi olduğu kadar, tarihin altın harflerle yazacağı bir sanat eseri, bir mimari şaheser oldu. Bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket ettik. Balıkların yumurtlama dönemine, göç yollarına engel olmayacak şekilde ince eledik, sık dokuduk. Belirlediğimiz sürede bitmesine mani olsa da, tarihi bulguları ortaya çıkardık ve 35 binden fazla tarihi eseri dünya medeniyet tarihine kazandırdık. Bugünden itibaren, 2 kıta arasındaki yolculuk süresini sadece 4 dakikaya indiriyoruz. 13,6 kilometrelik uzunluğuyla, Marmaray sayesinde, Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci, Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresi bu kadar kısalıyor. Tek yönde saatte 75 bin yolcu, bir kıtadan diğerine geçebilecek. 2 yönde yapacağımız genişlemeyle, 63 kilometrelik banliyö hatlarını da devreye alarak, İstanbul’un raylı ulaşımını dünyaya örnek konuma getireceğiz. Sivas, Ankara, Konya, Eskişehir’den hızlı trene binen bir yolcu, saatler içerisinde İstanbul’a ulaşabilecek, dakikalar içerisinde Boğaz’ı geçip, Avrupa’ya gelebilecek” ifadelerini kullandı.

“Bu mutlu günde sizlerin 1,5 asırlık rüyası nihayet gerçek oldu, içtenlikle tebrik ediyorum” diyen Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, şöyle konuştu; “Olimpiyatların kararı verildiği anda başbakan Erdoğan herkesten önce bana geldi ve kutlamak için bana sarıldı. Sizin gösterdiğiniz dostluk ve cesaret karşısında o an yürekten etkilendim. Bu defa Başbakan Erdoğan’ı kutlama sırası bende. Mayıs ayında projenin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve açılışı törenin beni davet etti. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum. Sayın Başbakan’a verdiğimim sözümü tutmuş oldum. Denizin yaklaşık 60 metre derinliğinde inşa edilen batırma tüp tünelinin dünyada başka bir eşi yok. Birçok uzman imkansıza yakın bir proje olarak değerlendiriyor. Projeden çalışan Türkler ve Japonlar olmak üzere sizlerin başarısından bütün dünya övgüyle söz ediyor. Nesiller boyunca tarihi kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya’yı seçtiği için Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Haydi şimdi Tokyo’dan kalkıp Londra’ya kadar gedecek bir hızlı trenin hayalini beraber kuralım. Türkiye ve Japonya, Asya’yı uçuran iki kanattır.”

Asırların Projesi…

Marmaray’ın açılmasıyla İstanbul’un yeni bir tarihe tanıklık ettiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “İstanbul sevdasıyla Marmaray gibi çok önemli bir projeyi şehrimize kazandıran sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Bugün iki bayramı birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümünü Marmaray taçlandırıyor. Milletçe Cumhuriyetimizin 100.yılına farklı bir yürüyüşümüz var. Asırların projesi olan Marmaray sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje. İstanbul’dan tarihe, medeniyete, barış ve refaha yeni bir kapı açıyoruz. Dünyanın gözü kulağı İstanbul’da. Çünkü İstanbul’da gelişim, yatırım, umut ve gelecek var. Marmaray Yenikapı’da ortala çıkan Aqua Park ile de Türkiye’nin tarihine vurduğu bir mühürdür ve biz bu mührün tanıklarıyız” ifadelerini kullandı.

Törene katılan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da “Bu büyük kutlama gününde sizlerle birlikteyiz. Somali halkı ve devleti olarak Türkiye’nin yardımları ve liderliği için minnettarız. Marmaray projesinde Türkiye’nin 21. Yüzyılda oynadığı liderliğin önemli bir göstergesi. Bu proje kutlu olsun, tebrik ediyorum” diye konuştu.

15 Gün Ücretsiz…

Törende kurdela kesilirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayramlarda köprülerin ücretsiz olduğunu hatırlatarak, “Hiç değilse, böyle asrın projesi için bir iyilik düşünüyorsunuzdur” dedi ve Başbakan Erdoğan’a mikrofonu uzattı. Erdoğan da “Buranın bereketi bayağı iyi. Gerçi 5 milyar doları nerdeyse bulan bir yatırım. Bu açılışta sayın Bakanım da hemen notunu alsın, 15 gün burayı ücretsiz yapalım” dedi. Cumhurbaşkanı Gül de “Doğrusu ben de bunu bekliyordum. Çünkü blugün gerçek anlamda bu projenin bayramını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah kazadan beladan korusun” dedi. Erdoğan’ın müjdesi meydanda coşkuyla karşılandı. Konuşmaların ardından açılışa katılanlar kurdelayı kesti.