Pendik Metro İstasyonu inşasına başlandı

Kartal-Kaynarca Metro hattı çalışmaları kapsamında Pendik Metro İstasyonu’nun inşasına başlandı. Yapımı devam eden Adnan Kahveci İstasyonu ve yakın zamanda başlayacak Kaynarca İstasyonunun da tamamlanmasıyla birlikte Pendik-Kadıköy metrosu 2015’te hizmete girecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü Raylı Sistem çalışmaları, Pendiklileri birkaç yıl içinde bir çok yere kısa sürede ulaşmalarını sağlayacak. 4,5 km’lik Kartal – Kaynarca Metro Hattı çalışmaları kapsamında Pendik İstasyonun inşasına başladı. Ekskavatörlerle zemini delerek istasyon şaftı için boşluk oluşturan ekipler, yerin altındaki tünele ulaşmalarının ardından istasyon yapımına başlayacak. Yapımı devam eden Adnan Kahveci İstasyonu ve yakın zamanda inşasına başlanacak Kaynarca İstasyonu’nun da tamamlanmasıyla birlikte Kadıköy-Pendik Metrosunun 2015 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.

“2.5 kilometrede bir Metro istasyonu olacak”

Bir kentin gelişiminde ulaşım hatlarının yaygınlığının önemli rol oynadığını ifade eden Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, geçmiş yıllarda hayal olarak nitelendirilen birçok projenin hayata geçtiğini söyledi. Metro ve Marmaray’ın da bu projelerden biri olduğunu dile getiren Başkan Şahin, Pendik’in 2019 yılında ulaşım ağında zirveye ulaşacağını ifade etti. Başkan Şahin, şu bilgileri verdi: “Marmaray’ın Kaynarca’ya kadar olan kısmının sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Marmaray’ı Sabiha Gökçen Havalimanı ile bağlayacak yeni bir hat döşeniyor. Daha ileriki aşamada ise Üsküdar – Sultanbeyli metrosu ile Marmaray hattı birleşecek. İç ulaşımda raylı sistem kullanımı maksimum olacak. Pendikliler 2019’a kadar 2.5 kilometrede bir metro istasyonuna kavuşacak. Böylece raylı sistemleri kullanarak İstanbul’un her bölgesine daha kısa sürede yolculuk yapabilme imkânı bulacağız.”

Nereye, kaç dakikada gidilecek?

Kartal- Kaynarca Metro Hattı tamamlandığında, Kadıköy Pendik Metrosunun uzunluğu 27 km’ye çıkacak. Hattın Marmaray’a entegre olmasıyla birlikte Pendik’ten Taksim’e sadece 61 dakikada gidilebilecek. Yine Metro sayesinde Pendik’ten hareket eden bir yolcu 80 dakikada Bağcılar’a varabilecek.

Sabiha Gökçen’den Kadıköy 50 dakika sürecek

Bir Metro Hattı da Pendik Merkez ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı arasında inşa edilecek. 2017 yılında tamamlanması hedeflenen bu hat ileride diğer raylı hatlara entegre edilecek. Böylece Metro ile Kadıköy-Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı 50 dakika, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı -Taksim 63,5 dakika sürecek. Ayrıca Pendik Merkez’den Metroya binen bir yolcu sadece 13,5 dakikada Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanına ulaşmış olacak.