Ferda Turan Takmaz Ortaokulu’nda Bican Veysel Yıldız’dan Dramayla Empati Dersi

- Yorumlar

Beykoz, Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu’nda Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız’ın katıldığı imza ve söyleşi etkinliği düzenlendi. Programda Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız, öğrencilere yazmanın önemini anlatan bir sunum yaptı, şiirlerinden örnekler okudu ve kitaplarını imzaladı.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız, imza programı öncesi yaptığı sunumda öğrencilerden bir grup ile yazmanın empati yeteneğini nasıl geliştireceğini drama yoluyla anlattı. Öğrencilerle bir hikaye tasarlayıp onun kahramanlarının tutum, davranış ve düşüncelerini yorumladılar. Yıldız, drama uygulamasının sonunda “Yazmak, her insana düşünerek konuşmayı ve empatiyi öğretir. Kendimizi başkalarını yerine koyarak düşünmeyi öğrendiğimizde toplumumuzun en önemli kusurlarından birisi olan iletişim kazalarının, yanlış anlamaların ve önyargıların önüne geçebiliriz. Bu sayede daha mutlu ve daha huzurlu yaşarız. Yazmak, bize düşünerek konuşmayı; sorgulayarak ve anlayarak yaşamayı öğretir. Sadece bu yanıyla bile yazmak, insanın hayat kalitesini artıran çok önemli bir eylemdir.
Yazmayan bir toplum okumaz. Gerçekten okuyan bir toplumu hedefliyorsak önce daha çok yazmayı denemeliyiz. Yazmak, bize okumanın önemli bir ihtiyaç olduğunu hissettirecek biricik yoldur. Ve iyi bakabilirsek yazmakla aramızdaki mesafenin bir kalem kadar yakın olduğunu görürüz.”
dedi.

Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir yazarlar okullarda projesi ile ilgili olarak şunları söyledi: Okul, bilgi yükleme yeri olmaktan çıkmak zorunda. Okulun asıl görevi, bilgiye ulaşma yollarını ve bilgiyi kullanmayı öğretmek olmalı. Bilgiye ulaşma yollarının en önemlilerinden biri de bilgiyi üreten insanlarla; şairler, yazarlar ve diğer sanatçılarla öğrenciyi buluşturmaktır. Bican Veysel Yıldız’ın ifadesiyle “Çağı yetiştirenlerle çağın yetiştirdiklerini buluşturmak” lazım. Entelektüel birikimi olan bireyler yetiştirmek için bunu yapmak zorundayız. Çocuklarımızı gerçek anlamda yarınlara hazırlamak için bu işi en az ders vermek kadar önemsemek gerektiğine inanıyorum. Gönlümüz istiyor ki Yazarlar Okullarda Projesi, eğitimcilerin ortak duruşu ve etik yaklaşımı ile yıllarca zihnimizde kalacak bir başarıya imza atsın.

Okulumuzda düzenlediğimiz yazar-okur buluşmalarında öğretmen yazarlarla söyleşiler düzenlediğimizde öğrenciler, onların kimliğini ve kişiliğini oluşturan öğretmenlerin edebiyat alanındaki başarısını ve sanatçı yanlarını görmüş oluyorlar. Bu da çocuklarımıza öğretmenlerin rol model olarak gösterilmesi açısından çok önemli bir eğitim etkinliğidir.

x