Minibüslerde akbil dönemi başlıyor

Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, konforsuzluğu sebebiyle birçok kişinin şikâyet ettiği yüksek tabanlı Magirus marka minibüslerin temmuz ayına kadar tarihe karışacağını söyledi. Bayraktar, minibüslere Akbil Sisteminin geleceğini de belirtti.

376 minibüsün hizmet verdiği Pendik’te hizmet kalitesinin artmasına yönelik son dönemlerde önemli çalışmalar yapıldığını belirten Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, Pendik Belediyesinin minibüs duraklarını işletmesinin, kablosuz internet ve güvenlik kameraları konulmasının bunlardan bir kaçı olduğu söyledi. Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar doğrultusunda yüksek tabanı ve motor sesiyle yolculara sıkıntılı anlar yaşatan Magirus marka minibüslerin tarihe karışacağını belirten Vehbi Bayraktar: “İBB, yeni yılın yedinci ayına kadar tamamen alçak tabanlı minibüslerin ya da yarım otobüslerin kullanılmasını şart koştu. Bu araçlarla çok daha konforlu yolculuk yapılacak.” dedi.

minibus-foto

“Şoförlerin bize bağlanması lazım.”

Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar’ın verdiği bir diğer bilgi de minibüslerdeki ücret sistemiyle ilgili. İBB’nin minibüslerde Akbil Sistemi kullanma zorunluluğunu şart koştuğunu ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: “İBB, araç sahiplerine ‘İki araç verin, size yarım otobüs verelim.’ şeklinde bir öneride bulundu. Çünkü mevcut minibüslere Akbil Sistemi pek de uygun gözükmüyor. Bu durum yaza doğru netleşecek.”

Çok sık şikâyet edilen bazı şoförlerin kabalığı ve aracı sert kullanmalarını da değerlendiren Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar: “Bu konuda biz de dertliyiz. Şoförler önceden bize bağlıydı. Onlara eğitimler verir, aynı zamanda denetlerdik. Ama 2005’teki düzenlemeyle bu ortadan kalktı. Umarım, yine eskisi gibi olur.” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, yüksek tabanlı minibüsler 2014’ün 7. ayından itibaren kullanılmayacak.