Kartal Belediyesi cenaze hizmetleri: Alo cenaze hattı

Kartal Belediyesi, Kartal’da yaşayan vatandaşların cenazelerinde merhumun yakınlarına çeşitli cenaze hizmetleri sunuyor. Kartal Belediyesi tarafından cenaze evlerine din görevlisi yönlendirilirken, taziye günleri için yemek ve farklı illerde defin veya cenazeye gidenler için araç desteği sağlıyor.

Kartal Belediyesi Cenaze Hizmetleri

Kartal ilçesi içinde ikamet eden vatandaşlar “Alo Cenaze” hattını arayarak gerekli işlemler hakkında bilgi alabiliyor. Cenaze hizmetlerinden faydalanmak için; eğer ölüm ilçe sınırları içinde gerçekleşmişse Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, hastanede gerçekleşmişse başhekimlik tarafından hazırlanan ölüm belgesinin alınması gerekiyor.

Daha sonra vatandaşlar belediyeye yerleşim belgesi ve dilekçe ile başvurdukları takdirde şehir içi, şehir dışı olmak üzere cenazenin ulaşımı ve yakınlarının kullanımı için belediye tarafından ücretsiz olarak otobüs tahsis ediliyor.

Kartal sınırları içinde yaşayan vatandaşların cenaze işlemleri ücretsiz olarak yerine getiriliyor. Alo Cenaze 0216 586 87 57 numaralı telefondan günün 24 saati bilgi alınıp, gerekli hizmetler veriliyor. Ayrıca 4444578 nolu telefondan KİMER’i de arayabilirsiniz. Cenaze nakil, doktor, imam ve ulaşım hizmetleri belediye tarafından ücretsiz sağlanıyor. 24 saat kesintisiz çalışma esaslarına göre hizmetini sürdürüyor.

Kartal Belediyesi cenaze yemeği

Kartal ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen doğal ölümlerde ölü muayenesi defin ruhsatı olarak çeken ölüm belgesi ve gömme izni belgesi Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

Defin ruhsatı için ölüm olayını takiben cenazenin yerini değiştirmeden ve kesinlikle üzerinde herhangi bir işlem (yıkama, morg veya gasilhaneye kaldırma) belediyeye başvuru yapılmalıdır. Tersi bir durumda ölüm olayının şüpheli hale getirebileceğinden adli ve cezai işlem gerekebilir.

Başvuru sırasında cenazenin varsa eski sağlık belgelerinin belediyeye getirilmesi işlemleri hızlandırır. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne ölen kişinin kimlik kartıyla başvuru yapılmalıdır. Gerekli belgeler bu sayede verilir. Ölüm raporu düzenlenir ve gömme izni verilir.

Ölümün normal olmadığına inanılırsa Cumhuriyet Savcılığı Adli Tabipliğine ve/veya en yakın polis merkezine bildirim yapılır. Bu arada ölüm raporu alınmamış cenazeler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir işlem yapılmaz. Cenazeye ait tüm işlemler, cenazenin en yakın kan ve sıhri akrabaları tarafından takip edilmelidir.