Maltepe Gülsuyu’nda çeteler esnafı haraca bağlamaya çalışıyor

- Yorumlar

Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu Mahallesi yeni bir saldırıyla sarsıldı. Çeteler bu kez Muhtar Aday Adayı Sinan Erdem’e silahlı saldırıda bulundu. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan ve ameliyata alınan Erdem’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, ANF’ye konuşan Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül, seçimler yaklaştıkça çetelerin daha da aktifleştiğini belirti. Eli silahlı çetelerin esnafı tehdit ve şantaj ile araca bağlamaya çalıştığına dikkat çeken Şengül, Gülsuyu mahallesi olarak bu tehdit ve saldırılara karşı sonuna kadar direneceklerini vurguladı.

Gülsuyu sakinlerinin huzuru çetelerden gelen yeni bir saldırıyla bozuldu. Aylar önce Hasan Ferit Gedik isimli genci öldüren ve bir çok kişiyi yaralayan çeteler, dün bir mağazada esnaf ile konuşan Muhtar adayı Sinan Erdem’e silahlı saldırıda bulundular. Sağ bacak, diz kapağı ve bilek olmak üzere vücudunun 4 yerine kurşun isabet eden ve Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ameliyata alınan Erdem’in sağlık durumu iyi olduğu öğrenildi. Konuştuğumuz mahalle sakini ve Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül, aylardır süren polis ablukasına rağmen, Gülsuyu mahallesinde çetelerin baskısının hissedilmediği tek bir gün yaşanmadığına dikkat çekti.

MAHALLELİYİ BEZDİRMEK İÇİN ARAÇ, TEHDİT, ŞANTAJ İŞ BAŞINDA

Rantçılar tarafından desteklenen çetelerin seçim döneminde daha da aktifleştiğini belirten Şengül, yaşananları şöyle anlattı: “Her gün esnafı dolaşıp araç vermeye zorluyorlar. Vermeyenleri vurmakla tehdit ediyorlar. Bu şekilde geçen hafta Recep Ağa Camisi durağında araç vermemek için direnen bir esnafı daha yaraladılar. Gençlerin önünü kesip, devrimci olup olmadıklarını sorup, küfür savuruyorlar. Gecenin bir yarısı rasgele havaya ateş açıyorlar. Bütün bunlar da koruma adı altında mahallemizi ablukaya alan polislerin önünde cereyan ediyor.”

Çetelerin faaliyetlerinin önüne geçilmesi ve polis ablukasının kaldırılması talebiyle 3bin400 imza topladıklarını, her hafta yürüyüş düzenlediklerini belirten Şengül, ancak hemen hemen her gün bir tehdit, şantaj ya da yaralama haberiyle sarsıldıklarını söyledi.

SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ!

Mahalleli olarak hiç huzurlarının kalmadığını dile getiren iki çocuk babası Şengül, 37 senedir Gülsuyu mahallesinde oturduğunu, mahallenin huzurunun bu kadar bozulduğu bir döneme daha önce rastlamadığını söyledi. Bu saldırıların kentsel dönüşüm adı altındaki yıkım projesinin gündeme gelmesiyle başladığına dikkat çeken Şengül, burada ki amacın yıllardır barış, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşayan Gülsuyu halkını bezdirip, burayı terk etmeye zorlamak olduğunu belirti. Bu tehditlere ve saldırılara sonuna kadar direneceklerini vurgulayan Şengül, “Sermayenin iştahını kabartan Gülsuyu bölgesini terk etmeyeceğiz ve çetelere karşı mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

x