Evinizdeyken dışarıda silah sesi duyarsanız ne yapmalısınız

Toplumun çoğunluğu evinde huzurlu yaşamak ister. Peki dışarıda silah ateşlendiğinde ne hissediyorsunuz. İnsanların bir kısmı yere eğilerek güvenliğini sağlar. Rastgele atılan bir kurşunun evinize girip size isabet etmesi çok yüksek bir ihtimal, ancak daha düşük bir ihtimal olsa bile havaya sıkılan bir merminin de yorgun mermi durumuna geçip insan öldürdüğü çok olay olmuştur.

ABD’de bazı şehirlerde şehir sesini kaydeden bir sistem kullanılıyor. Örneklerini görmek için, arama motorunda “Gunfire Detection” aramasını yapabilirsiniz. Bu sistem ile bir yerde patlama sesi geldiğinde, silah sesi mi yoksa egzoz patlaması mı olduğu ince ayrıntılarla hesap edilip silah sesi tespit edildiği anda bölgeye polis yönlendiriliyor. Kartal’da böyle bir sistem olmadığına emin olabilirsiniz. Peki sokakta silah sesi duyduğunuzda ne yaparsınız? ABD’de polis silah sesini haber veren teknoloji kullanıyor.

gunfire-locater

Çoğunluğun polisi aramadığına emin olabilirsiniz. Kimisi, polisi aradığında adresini vermek istemez, çünkü kapısına polis gelip soru sorabilir, bu da kendisini ispiyoncu damgası vurulmasına sebep olabilir, ya da gerçekten dışarıda silahlı bir katil varsa başı belaya girebilir. Tabi polisi aramayanlar, kesin bunu düşünüyordur diyemeyiz, genel olarak uğraşmak istemediği için insanlar polisi aramak istemez. Ancak, şunu da düşünmek bir vatandaşlık görevidir. Ya o silah atışı ile birisi vurulmuşsa ve bir köşede yaralı ve kendisine yardım isteyemeyecek durumdaysa? Böyle bir durum herkesin başına gelebilir. Suriye, Afganistan gibi ülkelerden gelen kaçaklar etrafta kol geziyor. Zaten pek güvenli bir ülke olduğumuz söylenemez. Her an silahlı bir soyguncu tarafından hırsızlığa uğrama riski mevcut.

O zaman en doğrusu, dışarıda silah sesi duyunca polise haber vermek gibi görünüyor. Sonuçta, kanunlara göre kent içinde silah ateşlemek suçtur. Polis, mutlaka gelip silah ateşlenen bölgeyi, en azından kolaçan edecektir. Özellikle Kartal gibi silahlanma oranı çok yüksek olan ve neredeyse her akşam dışarıdan silah sesi gelen bir ilçe için en doğrusu da bu gibi görünüyor.