Gizli kodlar kullanarak iPhone’unuzun gizli özelliklerini keşfedin

Gizli kodların tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, bunlar akıllı telefonunuzdan çevirdiğinizde bazı bilgiler getiren USSD kodlarıdır. Android akıllı telefonlar kendi gizli kod setleriyle birlikte gelir, ancak her farklı akıllı telefon, üreticisi tarafından türetilen kendi kod setiyle birlikte gelir ve bu nedenle, bunları takip etmek zor bir iştir. Öte yandan, herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğüm bir avuç harika iPhone gizli kodu var. Onları merak mı ediyorsunuz? Etmeyin! İşte 2021’de bilmeniz gereken 10 harika gizli iPhone kodu.

iOS cihazları için tüm kodlara bir göz atmadan önce, çoğunun operatöre özel olduğunu unutmayın. Ve en önemlisi, operatörlerin bu kodları benimseme konusundaki kısıtlamaları veya isteksizlikleri nedeniyle dünyanın her yerinde çalışmıyorlar. Bu nedenle, bu ilginç kodlardan bazıları işinize yaramazsa şaşırmayın.

1. Alan Testi Modu

Kod: *3001#12345#*

Telefondaki bu gizli kod, size ağınız hakkında birçok teknik ayrıntı getiren Saha Testi Modunu tetikler. Ağınızın sinyal gücüne daha ayrıntılı bir bakış için bu kodu iPhone’unuzda da kullanabileceğiniz için hepsi bu kadar değil. Çubuklar, sinyal gücünü görüntülemenin iyi bir yoludur, ancak tam gücü bilmek istiyorsanız, sinyal gücünü desibel cinsinden görüntülemek için bu kodu kullanabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Başlamak için iPhone’unuzun etkin bir hücresel bağlantı olduğundan emin olun. Sinyal gücünü ölçmek için Saha Test Moduna erişebilmesi ve kullanabilmesi. Telefon uygulamasını açın, yukarıdaki numarayı girin ve çevirin.

Şimdi, gizli Alan Test Modu iPhone’unuzda açılacak. Dashboard ana ekranının sağında bir menü ikonu göreceksiniz. Ona girin ve LTE’nin altındaki “Serving Cell Info”yu seçin.

iphone-alan-testi

Bundan sonra, rsrp0’ı ve iPhone hücresel sinyal gücünün dBm cinsinden sayısal ölçümü olacak karşılık gelen sayıyı göreceksiniz. Tanıdık olmayanlar için, RSRP (Referans Sinyali Alınan Güç) RSSI ölçümünün bir varyasyonu olarak kabul edilir. RSRQ’ya gelince, Referans Alınan Sinyal Kalitesi anlamına gelir. Rsrp0 ön hücre kulesi iken, rsrp1 bir sonraki en yakın hücre kulenizdir.

2. Arayan Kimliğini Gizle

Kod: #31#(numaranız, örn. 05996660666)

Arayan kimliğinizi gizlemeyi destekleyen bir operatörünüz varsa, bu gizli kodu arayan kimliğinizi “Bilinmeyen” veya “Arayan Kimliği Yok” olarak sunmak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ülkenizde çalışan kodu kullanmak ve isimsiz olarak aramak istediğiniz cep telefonu numarasını eklemek ve çevir düğmesine basmak. Türkiye’de Vodafone, Türkcell ve Türk Telekom #31# kodunu destekler.

Farklı ülkelerde çalışan kodların bir listesi:

 • Almanya: *31# veya #31#
 • Fransa: #31#
 • İtalya: #31#
 • ABD: #31# veya *67
 • Hollanda: *31* veya #31#
 • Pakistan: *32#
 • Romanya: *31*
 • İspanya: #31#
 • İsviçre: *31# veya #31#
 • Birleşik Krallık: 141
 • İsveç: #31#
 • Türkiye: #31#

3. SMS Merkezini kontrol edin

Kod: *#5005*7672#

Telefonunuzdan gönderdiğiniz her metin mesajı önce bir sunucuya veya SMS merkez numarasına gider, ardından onu gönderdiğiniz numaraya gönderir. SMS ile ilgili birkaç sorun yaşıyorsanız, en iyisi SMS merkez numarasını kontrol etmektir ve tam olarak bunu yapmak için bu gizli kodu kullanabilirsiniz. Kodu iPhone’un çeviricisine girip “ara” düğmesine basmanız yeterlidir.

4. Çağrı Bekletme

Kod: *#43# (Durum kontrolü) Kod: *43# (Çağrı bekletmeyi etkinleştirme) Kod: #43# (Çağrı bekletmeyi iptal etme)

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu iPhone gizli kodu, Çağrı Bekletme durumunu kontrol etmenizi ve kolaylıkla etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar. iPhone’unuzda Çağrı Bekletme seçeneklerini bulamıyorsanız, bu kullanışlı olacaktır.

5. Çağrı Engelleme

Kod: *#33# (Durum kontrolü) Kod: *33*pin# (Çağrı engellemeyi etkinleştirme) Kod: #33*pin# (Çağrı engelleme)

Çağrı Engelleme, telefonunuzdaki tüm gelen veya giden aramaları engellemenizi sağlar ve durumunu kontrol etmek veya iPhone’unuzda etkinleştirmek/devre dışı bırakmak isterseniz bu kodu kullanabilirsiniz. Buradaki “pin”, SIM kartınızın kilidi olan SIM PIN’idir. Bunu iPhone Ayarları -> Telefon -> SIM PIN‘den etkinleştirebilirsiniz.

6. Çağrı Yönlendirme

Kod: *#21# (Durum kontrolü) Kod: *21# (Çağrı yönlendirmeyi etkinleştirme veya devre dışı bırakma) Kod: *21(numara)# (Çağrıları bu numaraya yönlendirme)

En sevdiğiniz spor takımının mücadelesini izlerken bir telefon görüşmesinden rahatsız olmak istemiyor musunuz? Pekala, habersiz insanlar için Çağrı Yönlendirme, gelen aramaları diğer numaranıza veya hatta bir sesli postaya yönlendirmenize izin veren bir özelliktir ve bu gizli kodları telefonunuzdaki durumunu kontrol etmek veya etkinleştirmek ve aramaları başka bir numaraya yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

7. Arayan Hattın Sunumu

Kod: *#30#

Aramalarınızın alıcısı cep telefonu numaranızı göremiyorsa, numaranızın Arayan Hat Sunumunda bir sorun olabilir. Bu durumda, Çağrı Hattı Sunumunun etkin veya devre dışı olup olmadığını kontrol etmek için bu kodu kullanabilirsiniz.

8. IMEI numarası sorgulama

Kod: *#06#

Muhtemelen, bu kodu zaten biliyordunuz, değil mi? Farkında olmayan kişiler için, tüm telefonlar benzersiz kimlik numaralarıyla birlikte gelir ve bu USSD kodunu hemen hemen her telefonda kontrol etmek için kullanabilirsiniz. IMEI kodu Türkiye’de özellikle devlet tarafından yurt dışından getirilen telefonları yasaklamak için kullanılır. Böylece vatandaşlar yurt dışında çok daha ucuza satılan cep telefonlarını yüksek vergilerle ülke içinden satın almak zorunda kalır.

9. Ödemeli Arama

Türk Telekom: *135*(numara, örn. 5556660666)# Türkcell: *135*(numara, örn. 5556660666)# Vodafone: *149*(numara, örn. 5556660666)#

Ödemeli arama servisi sayesinde başka çağrıyı kabul eden kişinin aramanın ücretini ödemesini sağlayabilirsiniz. Özellikle liranız bittiyse veya arama hakkınız kalmadıysa yararlıdır.

10. Bakiye sorgulama

Kod: *123#

Belki de en çok bildiğiniz kod budur. Kısaca bakiye sorgulayabilirsiniz. Artık kimse kullanıyor mu, bilmiyorum.