iPhone’un yeni olduğu nasıl anlaşılır?

iPhone’un yeni veya yenilenmiş olduğunu nasıl anlarsınız? Yeni veya kullanılmış bir iPhone mu satın alıyorsunuz? Servis tarafından yenilenmiş iPhone’ların ne kadar güvenilir olduğunu mu merak ediyorsunuz? İşte iPhone’un kökenini nasıl anlayabileceğiniz. iPhone’unuzun yeni veya yenilenmiş olup olmadığını kontrol etmek söz konusu olduğunda cihazın model numarası kullanışlıdır.

Apple’dan yenilenmiş bir iPhone satın almak, her iki cihaz da “Sertifikalı” olsa bile, onu telefon satan yerlerden satın almaktan farklıdır. İşte iPhone’unuzun yeni veya yenilenmiş olup olmadığını nasıl anlayacağınız.

iPhone Model Numarası

iPhone’un model numarası ‘M’ harfiyle başlıyorsa, bu yeni bir iPhone’dur. Öte yandan, model numarası ‘F’ harfi ile başlıyorsa, bu yenilenmiş bir modeldir ve ‘N’ harfi ile başladığında, bir Apple Değiştirme cihazı olduğunu gösterir.

Bu, iPhone’un arkasında “A” harfiyle başlayan yazılı bulduğunuz model numarasından farklıdır.

iPhone’unuzun model numarasını bulmak kolaydır. Ayarlar > Genel > Hakkında üzerine dokunun ve Model bölümüne ilerleyin. Bu ayar, iPhone’unuzun kökenini belirlemek için kullanabileceğiniz dokuz haneli model numarasını gösterecektir.

  • M – iPhone’unuz yeni
  • F– iPhone’unuz yenilendi (Apple veya bir operatör tarafından yenilendi)
  • N – iPhone’unuz Apple’ın değişim telefonudur
  • P – iPhone’unuz oyma sanatı ile kişiselleştirildi

iPhone 8 ve üstü gibi daha yeni iPhone’larda, model numarası SIM tepsisi yuvasında da görünür. SIM tepsisini çıkarmanız ve bakmanız gerekecek.

Apple sertifikalı yenileme süreci

Apple’dan yenilenmiş iPhone’lar (veya herhangi bir cihaz) satın almanın sevdiğimiz yanı, hepsinin yeni cihazlar gibi aynı bir yıllık garantiyi içermesidir! Ayrıca ek Apple Care kapsamını ek bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Yenilenmiş iPhone ne anlama geliyor? Apple, yenilenmiş iPhone’lar söz konusu olduğunda sıkı kalite kontrol ve garanti sürecini destekliyor. Apple’daki yenileme süreci, satışa sunulmadan önce tam işlevsellik testi yapılır ve testte tespit edilen kusurlu modüller değiştirilir. Ürünler yeniden paketlenir. Üniteyle birlikte orijinal olarak gönderilen İşletim Sistemini veya bazı durumlarda daha yeni bir sürümü içerir.

Yenilenmiş bir Apple iPhone satın aldığınızda, bununla birlikte AppleCare garantisini de satın alabilirsiniz. Bu uzatılmış garanti size iki yıla kadar hizmet sağlar. Daha ucuz ama kaliteli bir iPhone arayışındaysanız, Apple’ın yenilenmiş cihazları listeleyen kendi web sitesine kesinlikle göz atmalısınız. Hizmet henüz Türkiye’de bulunmuyor olsa da ABD’de ve bir düzine Avrupa ülkesinde mevcut.

Apple size yeni bir iPhone sağladığında, bu yeni bir iPhone, model numarası ‘M’ ile başlayan veya ‘N’ harfi ile başlayan model numarasına sahip yedek bir iPhone olabilir. Her iki ürün de kaliteli ürünlerdir.

Operatör Tarafından Yenilenmiş iPhone

Apple sertifikalı yenilenmiş iPhone, operatör sertifikalı yenilenmiş modellerden farklıdır ve bazen ikisi arasında kafa karıştırmak kolaydır. Operatör tarafından yenilenmiş bir model söz konusu olduğunda (‘F’ ile başlayan model numarası), operatörün kendisi yenileme sürecini yönetir.

Örneğin, önceden sahip olunan sertifikalı bir Verizon iPhone satın aldığınızda Verizon, cihazı inceler.