Bağcılar’da otoparklı cami yapacaklar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla başlattığı Kentsel Dönüşüm Programı’nda yıkımı gerçekleştirilen Sancaktepe Camii’nin temeli İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katıldığı törenle atıldı. Bağcılar’da kaymakamlık yaptığı yıllarda çalışmaları sırasında yanlarında iki çift ayakkabı bulundurmak zorunda olduklarını hatırlatan Vali Mutlu, “Bugün nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz. Hamdolsun Türkiyemiz, İstanbulumuz ve Bağcılarımız hızla gelişiyor. Her alanda önemli hizmetler veriliyor. Bu hizmetlerin en hızlı icra edildiği ilçelerimizden birisi de Bağcılar” dedi.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin altı yıl önce hayata geçirildiği Bağcılar ilçesinde yeni eğitim yuvaları ile camiler de yenileniyor. Bu kapsamda yenilenmek üzere 7 Nisan 2013’te yıkımı gerçekleştirilen Sancaktepe Camii’nin temeli de törenle atıldı. Törende bir konuşma yapan Vali Mutlu, mübarek Cuma gününde hayırlı bir hizmetin temelini atmak üzere bir araya geldiklerini kaydetti. Mutlu, ilçede kaymakamlık yaptığını da hatırlatarak, “İlçemiz 1992 yılında kuruldu. Bugüne kadar nereden nereye gelindiğini görüyoruz. Kaymakamlığım döneminden çok hatıralarım var. Hizmet verirken bu ilçenin yollarında iki çift ayakkabı bulundurma zorunluluğumuz vardı.” dedi. Halka hizmeti aşk olarak bildiklerini kaydeden Mutlu, “Daha fazla hizmet etmek için gayret etmeliyiz. Bağcılar Belediyemiz hizmetin öncülüğünü yapıyor. Bu hizmetlerin hayata geçirilmesinde hayırsever halkımızın da katkısı bulunuyor.” dedi. Başkan Çağırıcı ile sohbeti sırasında 1,5 yılda caminin tamamlanacağını öğrendiğini belirten Mutlu, “Çok hızlı ve sürekli çalışan bir Başkanımız var. Ümit ediyorum ki cami 12 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılacaktır. Başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı ile emeği geçen herkesi kutluyorum. ” dedi.

“OKULLARIMIZI VE CAMİLERİMİZİ YENİLİYORUZ”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise Bağcılar’dan altı metro istasyonu ile bir tramvay hattının geçtiğini belirterek,  altı yılda yedi uluslararası sempozyum düzenlediklerini ifade etti. Yatırımlara ara vermeksizin devam ettiklerini anlatan Çağırıcı, projeleri arasında Kadın Doğum Hastanesi ile Ağız ve Diş Hastanesi’nin bulunduğunu belirterek, Olimpik Spor Salonu’nun yanında da 32 bin metrekarelik alana kapalı Pazar yeri ve park inşa edeceklerini söyledi. İstanbul’un en büyük meydanını Bağcılar’da inşa ettiklerini de anlatan Çağırıcı, “Bağcılar Meydanı’na çevresindeki yıkımlarla yeni ilavelerimiz olacak. Meydanın altına da otopark inşa edeceğiz. Çevre düzenlemesi ve yeşillendirmesini tamamlayacağız. Meydan çalışmamız bittiğinde İstanbul’un en büyük meydanı olacak”diye konuştu. Meydan’ın yanında 8D sinema ile planetaryumu hizmete sunduklarını anlatan İlçenin değişim ve dönüşüm geçirdiğinin altını çizen Çağırıcı, 15 gün sonra hizmete sunacakları Dil Kafe de gençlerin Arapça ve İngilizceyi pratik yaparak öğreneceklerini anlattı. Okulların yenilenmesi çalışmasının tamamlandığını kaydeden Çağırıcı, Proje kapsamında 12 caminin de yenileneceğini ve 3’ünün yıkılarak yerine yenilerinin yapıldığını sözlerine ekledi.

İl Müftü Yardımcısı Abdurahman Binbir de camilerin kardeşlik duygusunun geliştiği ve ortak şuurun oluştuğu mekanlar olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Vali Mutlu, Başkan Çağırıcı, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz butona basarak camiye ilk harcı döktüler. Törende ayrıca İmam Buhari Camii İmam Hatibi Hasan Kılıç Kur’an-ı Kerim okudu.

SANCAKTEPE CAMİİ:

Beş binanın kamulaştırılmasıyla oluşturulan Sancaktepe Camii 2020 metrekarelik bir alana sahip olacak. Camii toplam 7320 metrekarelik alana inşa edilecek. Caminin altında otopark bulunacak. Sancaktepe Camii ayrıca, konferans salonuyla, kütüphanesiyle bir kültür merkezi olarak da hizmet verecek.