İstanbul’da taksi ücretlerine ne kadar zam geldi?

İstanbul’da taksi açılış ve kilometre başı ücretlerine zam yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın taksi ücretlerine zam talebi değerlendirildi.

2024 yılı itibarıyla, İstanbul’daki taksi ücretlerine önemli bir zam yapıldı. UKOME’nin Ocak 2024’teki toplantısında alınan kararla, taksi ücretlerine %28,09 oranında bir artış uygulandı. Bu zam, toplu taşıma ücretlerine yapılan %18’lik zammın yanı sıra, taksiler için daha da büyük bir artış anlamına geliyor.

Yeni tarifeye göre, sarı taksilerde açılış ücreti 24,55 TL, kilometre başına ücret 17,62 TL ve indi-bindi ücreti 90 TL olarak belirlendi. Turkuaz taksilerde ise açılış ücreti 28,24 TL, kilometre başına 20,25 TL ve indi-bindi ücreti 102,5 TL oldu. VIP taksilerde açılış ücreti 41,74 TL, kilometre başına 32,5 TL ve indi-bindi ücreti 153,7 TL olarak güncellendi. 8+1 taksilerde ise açılış ücreti 31,92 TL, kilometre başına 22,90 TL ve indi-bindi ücreti 115,3 TL olarak uygulanacak.

Bu zam, İstanbul’da taksi kullanımını etkileyebilir ve vatandaşların toplu taşıma araçlarını tercih etmelerine neden olabilir. Ayrıca, taksi şoförleri ve taksi işletmeleri için de gelirlerinde bir artış anlamına geliyor. Ancak, bu artışın maliyetler üzerindeki etkisi ve vatandaşların bütçelerine olan yansıması da göz önünde bulundurulmalıdır.

İstanbul’da taksi kullanacak olanlar için bu yeni tarifelerin farkında olmak ve seyahat planlarını buna göre yapmak önemlidir. Ayrıca, İstanbul’da taksilerde gece gündüz ayrı bir tarife uygulanmadığını ve iki yaka arasında köprü veya tünel kullanılması durumunda taksi ücretine köprü ve tünel geçiş ücretlerinin de eklendiğini hatırlatmakta fayda var.