İstanbul’da taksi sorunu: Sarı kabus devam ediyor

İstanbul’da taksi sorunu devam ediyor. Halk arasında “Sarı kabus” olarak bilinen taksiler, şehir hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. İstanbul’un taksi sorununun ne zaman ve nasıl çözüleceği de bilinmiyor.

İstanbul’da konu taksi olunca herkesin bir hikayesi var. Örneğin yağmurlu bir havada elini sürekli havada tutmak zorunda kalanlar mı dersiniz, sanki yağmur yağınca taksiciler bir yerlere saklanır ki taksi bulmak zorlaşır gibi olur. Bazı taksiciler de kafasına göre yolcu beğenmez.

İstanbul’da 17 bin 395 kayıtlı taksi plakası bulunuyor. Ancak kentte 40 yılı aşkın bir süredir yeni taksi plakası verilmiyor. 2019’da İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu kente yeni taksi plakaları kazandırmak istedi, ancak çoğunluğu hükümettin bürokratlarından oluşan UKOME’de bu talepler ret edildi.

Özellikle UBER gibi VIP taşıma hizmetlerinin de son yerel seçimden önce hükümet tarafından yasaklanmasının ardından İstanbullular mevcut sarı kabuslara muhtaç durumda.

Yağmurlu günlere geri dönelim. Taksiler nereye kayboluyor diye soruyorduk. Tabi 35 binden fazla taksinin bir anda ortadan kaybolması imkansız. Peki ABD ve Avrupa’da bu işler nasıl yürüyor derseniz; sırf taksilerle ilgili sorunlara çözüm sağlansın diye UBER gibi kuruluşlara devlet desteği veriliyor.

Türkiye’de de İBB’nin girişimiyle iTaksi ve özel sektörün öncülük ettiği BiTaksi uygulamaları var. Bu tür uygulamalar sayesinde şoför hakkında yorum yapmak ve puan vermek mümkün. Bu sayede ücret konusunda da daha şeffaf izleme gerçekleştirilebiliyor.

BiTaksi’nin Getir uygulamasına satılmasından sonra uygulama içinde taksi çağırırken taksicileri sevindirecek eklemeler yapıldı. Taksiler gelsin diye taksimetreyi taksi çağırırken açmak veya ekstra ücret teklif etmek gibi özellikler. Tüm bunlar müşterileri değil de taksicileri destekleyici özellikler.

Taksiler yağmurlu havada neden durmaz?

Taksicilerin neden bazı yolcuları almadığı veya yağmurlu havada neden durmadıkları konusunda da araştırma yaptık. Taksicilerin ortak görüşleriyle oluşturduğumuz kanılar şu şekilde:

  • Islaksınızdır ve koltuklar ıslansın istemezler. Ayakkabılarınız pistir ve paspaslar çamur olsun istemezler.
  • En yakın toplu taşıma durağına gitmek için kullanırsınız ve yakın mesafe kabul etmezler.
  • Uzun mesafe olabilecek noktalarda durmaya çalışırlar.
  • Durakta taksi bitince şefleri yolcu almadan dönmelerini ister.
  • Tipinizi beğenmeyebilir

İBB’nin taksi projesi UKOME’de ret edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’daki taksilerin kalitesini arttırmak için getirdiği 6.000 yeni taksi plakası ile ilgili teklifi, UKOME’de yapılan toplantıda yine ret edildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun müjdesini verdiği 3 vardiyalı çalışan, tek tip kıyafetli belediye taksisi ile ilgili teklif, kısa bir süre önce çıkarılan kanun ile UKOME’de çoğunluğu eline alan bürokratlardan oluşan UKOME üyeleri tarafından ret edildi.

İstanbul Kongre Merkezi gerçekleştirilen UKOME toplantısında yine İstanbulluyu üzen karar çıktı. UBER’in kapatılmasından sonra seyahat kalitesi iyice düşen ve rakipsiz kalan eski taksi sisteminin yanında İBB’nin İstanbul’da rekabeti ve seyahat kalitesini arttıracak 6 bin yeni taksi teklifi, UKOME’de ret edildi. 2020 yılı Şubat ayında İBB UKOME’de çoğunluk İBB’den alınarak bürokratlara geçmişti.

Teklifte 5.000 yeni taksi, 750 minibüs ve 250 taksi dolmuş plakası yer alıyor. İBB’nin yeni taksi plakası teklifi UKOME’de kabul edilmedi. Teklifin ret edilmesinin ardından açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararın talimatlarla verildiğini söyledi.

“Rantçılara bu süreci kurban etmeyiz”

Bu arada İmamoğlu, taksi tartışmaları ile ilgili geçtiğimiz Haziran ayında bazı çevrelerden gelen “tansiyomuz yükseldi, trafiği kitleriz, yargıda iptal ettiririz” gibi “tehditkâr” açıklamalara yanıt vermişti. İmamoğlu konuyla tehditlerle ilgili, “İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir” dedi.

İmamoğlu, “Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul’da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır. Yani yasaların İBB’ye verdiği her yetki kullanmaktan imtina etmeyiz” demişti.

Korsan taksi öne çıkıyor

İstanbul’da UBER’in yasak olması ve İBB’nin yeni taksi planının kabul edilmemesi sonucu şehirde korsan taksiye rağbetin her geçen gün arttığına dair haberler geliyor. Korsan taksi sürücüleri genelde VIP araçlar kullanıyor.

Bu nedenle korsan taksi kullananların da sayısı artışta olduğu söyleniyor. Korsan taksi kullananlar, normal taksiye göre daha az ücret ödediklerini iddia ediyor. Ancak korsan taksinin yasal olmaması kaçınılması gereken bir durum oluşturuyor.