Pendik Temenye Höyüğü nerede?

Temenye Höyüğü olarak da bilinen Pendik Höyüğü, 8 bin 500 yıllık (neolitik dönem) İstanbul’un izlerine ev sahipliği yapıyor. Temene Höyüğü, 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ilk kez ortaya çıktı.

İlk kez 1961’de kazı çalışmaları yapılan höyük, 1980’li yıllarda imara açıldı. 2012’de yapılan Marmaray kazıları sırasında höyük alanında çok sayıda tarihi eser bulundu.

Anadolu Yakası’nın en eski yerleşim alanı olarak bilinen Pendik Höyüğü’nde çalışan arkeologların Marmaray inşaatı sırasında, 19 Kasım 2012’de başladıkları kazının sonucunda çok sayıda eserlere ulaşıldı.

Yenikapı’da yaşayan İstanbullularla Pendikliler arasında bir akrabalık olup olmadığının izini süren arkeologlar, İstanbul’un bilinen en eski köyünde mezarlar, evlerin temelleri, çöp kuyuları, iğne ve balta gibi yeni buluntulara ulaştı.

Pendik Temenye Höyüğü nerede?

Pendik Temenye Höyüğü, Kaynarca Polikliniği’nin batı tarafında, Green Park oteli arkasında, İbni Sina Caddesi mevkiinde bulunuyor. Google Haritalar konumu: 40.873804,29.2503447

Marmaray inşaatı sırasında yapılan çalışmalarda “içinden tren geçen höyük” olarak adlandırılan Pendik Höyüğü’ne ait kalıntılara ulaşıldı.

Temenye Höyük olarak da bilinen bu alana, Pendik’in merkezine 1.5 km. uzaklıkta bulunan Doğu Mahallesi’ndeki tren hattı çalışmasında ulaşıldı.

Pendik Höyüğü kazı çalışmaları

Arkeologlar, 2012’de Marmaray’ın ıslah çalışması kapsamında rayların söküldüğü tren yolunun altı ile iki yanındaki toprak alanda kazı çalışmaları gerçekleştirdi.

Arkeologların, yaklaşık 200 metrekarelik alandaki kazı çalışmasında, neolotik döneme ait (M.Ö. 8500) olduğu tahmin edilen, iskelet, kemik, çanak-çömlekler ile taş ve pişmiş toprak eserlere ulaşıldı. Höyüğe ait bu alanda, Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de su giderinin bulunduğu öğrenildi.

İlk olarak 1908 yılında demiryolu inşaatında ortaya çıkan Pendik Höyüğü’nde, daha önceki yıllarda da kazı çalışmaları yapılmıştı. İlk kazının 1961’de yapıldığı höyük, demiryolu altında kalmış, 1980’li yıllarda da inşaata açılmıştı.

Üstü ve etrafı modern yapılarla dolmuş olan bu höyüğü, günümüzde bir fabrika ile SSK hastanesinin bahçesi altında bulunuyor.