Galataport hangi yakada ve hangi lçeye bağlı?

Galataport, İstanbul’un en önemli projelerinden biri olarak dikkat çekiyor ve şehrin tarihi dokusuyla modern yaşamı birleştiren bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Galataport, Avrupa Yakası’nda Karaköy tarafındadır ve İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlıdır. Boğaz’ın kenarında, 1.2 kilometrelik bir sahil şeridini kapsayan geniş bir alana yayılmıştır.

Bu proje, 1.7 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilmiş ve dünya standartlarında bir kruvaziyer limanı, alışveriş, yeme-içme, kültür-sanat ve çalışma alanları sunan bir ekosistem oluşturmuştur.

Galataport’un tasarımı, bölgenin tarihi dokusuyla uyum içinde düşük katlı yapılar ve mahalle konsepti üzerine kurulmuş. Yaklaşık 200 yıldır halkın erişimine kapalı olan sahil şeridi, bu proje ile yeniden insanların kullanımına açılmıştır.

Galataport, aynı zamanda İstanbul Modern ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi gibi önemli kültür sanat kurumlarına ev sahipliği yaparak, şehrin kültür sanat ve tasarımla buluşma noktası haline gelmiştir.

Proje, yılda 25 milyon ziyaretçiyi ağırlama kapasitesine sahip ve bunun 7 milyonunun yabancı ziyaretçiler olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, yaklaşık 1.5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret etmesi bekleniyor.

Galataport, %40’lık yeme içme oranı ile şehrin yeni gastronomi mahallesi olarak da anılıyor ve Türk ile Dünya mutfaklarından geniş bir yelpazeyi sunan birçok yerli ve yabancı markayı bünyesinde barındırıyor.

Galataport İstanbul, şehrin sosyal ve ekonomik yaşamına büyük katkılar sağlayan bir proje olarak, İstanbul’un geleceğine yön veren önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını koruyarak modern yaşamla bütünleştiren bu proje, hem yerel halkın hem de dünya çapında ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.