Bilgisayar nasıl yavaşlatılır?

Bilgisayarı hızlandırmak konusunda birçok makale yazdım, ancak bu sefer bir bilgisayarın kasti olarak nasıl yavaşlatılabileceğini anlatmak isterim.

Bir insan neden bilgisayarını yavaşlatmak istesin diye bir soru aklınıza gelebilir. Elbette bazı nedenler var. Mesela bir öğrenci yeni bir bilgisayar istiyor, ancak babası mevcut bilgisayarın yeterli olduğunu düşünüyor. O halde bilgisayarı yavaşlatıp yetersiz gösterebilirsiniz. Ya da haksız şekilde işten çıkarılıyorsunuz, o halde en azından kullandığınız bilgisayarı yavaşlatarak ufak bir intikam alabilirsiniz.

Bazı geliştiriciler, yazılımlarındaki hataların yalnızca yavaş bilgisayarlarda ortaya çıktığına dair geri bildirimler alırlar, yazılımlarını yavaş bilgisayarda test etmek için bilgisayarlarını yavaşlatmak isteyebilirler. Motivasyonunuz ne olursa olsun, amacınız ortak. Hadi yavaşlatalım şu bilgisayarları! Canını okuyalım!

Bilgisayarı yavaşlatmak

1. Sistem yapılandırma ayarlarına girin. İlk olarak Başlat düğmesine basarak “Sistem Yapılandırması” yazın. Gelen sonucu açın. Aynı işlemi yapmak için “Çalıştır” programını açıp “msconfig” yazıp Enter’a da basabilirsiniz.

sistem yapilandirması

2. Sistem yapılandırmasında “Önyükleme” sekmesini açın.

bilgisayari yavaslatma 1

3. Önyükleme sekmesi içinde “Gelişmiş Seçenekler”e girin.

bilgisayari yavaslatma 2

4. Bilgisayarın kapasitesini azaltmak için “İşlemci Sayısını” ve “Bellek Limiti”ni değiştireceğiz. İşlemci sayısı, bilgisayarınızın çekirdek sayısı ile ilgilidir. 8 çekirdekli işlemcide işlemci sayısı 8 yazar. Bunu 1 olarak sınırlayacağız. Böylece bilgisayarda sadece 1 çekirdek çalışacak. Ardından bellek limitini yani bilgisayarın RAM miktarını sınırlayacağız. 2048 yazıyorum, böylece 2GB RAM kullanımda olacak.

bilgisayari yavaslatma 4

5. Son olarak Tamam’ı seçerek yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesini sağlayın. Böylece, örnekte olduğu gibi 8 çekirdekli işlemciye sahip 32gb RAM’li bir bilgisayarı 1 işlemcili 2gb RAM’li bilgisayar haline getirmiş olduk.

Windows 10, kişisel bilgisayarlar, tabletler, gömülü cihazlar ve nesnelerin interneti cihazları için bir Microsoft işletim sistemidir. Microsoft, Windows 8’in devamı olarak Temmuz 2015’te Windows 10’u piyasaya sürdü. Şirket, halefi olarak yeni ve tam teşekküllü bir işletim sistemi yayınlamak yerine Windows 10’u sürekli olarak güncelleyeceğini söyledi. Bu harika bir gelişme ve bu sayede yepyeni özellikler sürekli olarak karşımıza çıkıyor.