Otobüs bileti satışında yeni uygulama

Otobüs bileti almaya gelen vatandaşa kimliği sorulacak, biletler T.C. kimlik numarası ile alınacak. Yolculuk yapacak bir aileden tek kişi adına tüm fertler için bilet kesilemeyecek.

Diyarbakır, Suruç, Ankara ve son olarak İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda yaşanan bombalı saldırının ardından otogarlarda yeni güvenlik tedbirleri alınacak.

Akşam’da yer alan habere göre, otobüs firmaları artık bilet almaya giden yolcuların sadece isimlerini sormakla yetinmeyecek, bilgilerini tek tek kontrol ederek, kimlik numarasını da kaydedecek. Havaalanları terminallerindeki gibi, otobüs terminallerinde de yolcu olmayanların otobüsün dibine kadar gitmesinin önlenmesi de alınacak önlemlerden.

OTOGARLARDA ‘TERÖR’ TEDBİRLERİ

Ulaştırma Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, belediyeler ve ilgili kurumlarla da üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu tedbirlerin önümüzdeki günlerde hayata geçmesi planlanıyor. Söz konusu tedbirler şunlar:

‘KİMLİKSİZ’ BİLET YASAKLANIYOR

  • Firmaların korsan yolcu taşımasının önüne geçilecek. Otogar giriş ve çıkışları yanında yol kontrolleri artacak. Bu konudaki cezaların artırılması öngörülüyor.
  • Otogarlara havaalanı modeli gelecek. Mevcut uygulamada, her yolcu için bilet kesilse de, sadece isim ve soyadın sorulması yeterli görülüyor.
  • Yeni uygulamayla birlikte, kimliksiz bilet satışı önlenecek.
  • Biletlerin üzerine, TC kimlik numarasının işlenmesi seçeneği üzerinde duruluyor.
  • Halen, ailedeki diğer fertlerin biletleri, sadece aile reisi adına kesilebiliyor.
  • Artık, otobüse binen her yolcu için kendi adı ve bilgileriyle bilet verilmesi öngörülüyor.

Otobüs firmaları denetimi artırılıyor

  • Mevcut uygulamada, her yolcu için bilet kesilse de, sadece isim ve soyadın sorulması yeterli görülüyor. Yeni uygulamayla birlikte, kimliksiz bilet satışı önlenecek.
  • Resmi üniformalı polisler, üniformalı özel güvenlik elemanlarıyla birlikte, görevli sivil polislerin sayılarının artırılması öngörülüyor.
  • Otobüs firmalarıyla ilgili denetimlerin de artırılması planlanıyor. Gerekli düzenlemeyle şirketlerin seferlerden men edilmesi sağlanacak.

İki kontrollü geçişler başlıyor

Otogarlarda güvenlik tedbirleri güçlendirilecek. İki ayrı kontrol noktası öngörüldü. Yolcularla birlikte, uğurlamaya gelenler de güvenlikten geçirilerek otogara alınacak. Havaalanlarında uçağın olduğu yere, bileti olanlar dışında yakınlarının alınmaması gibi, otogarlarda da biletsizler ikinci kontrol noktasından geçemeyecek.