İstanbul’da minibüs ve taksilere dev izleme sistemi geliyor

İstanbul’da toplu taşımada kullanılan dev izleme sistemi minibüs ve taksilere de geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metro ve otobüslerde kullandığı izleme ağı minibüs, taksi ve dolmuşlara da kurulacak.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü hazırladığı yeni proje ile tüm minibüs, taksi ve dolmuşlara, araçların içinde kör nokta bırakmayacak şekilde kameralar yerleştirilecek. Araç takip ünitesi ve panik butonunun yerleştirileceği araçlar 7 gün 24 saat izlenecek. Bu sistemle güvenli yolculuğun yanı sıra, güzergah ve konum takibi yapılması, toplu ulaşımın denetlenmesi, hız takibi ile kaza riskinin düşürülmesi hedefleniyor.

Sistem kapsamında veriler, ‘Toplu Ulaşım Yönetim ve Denetim Merkezi’nde izlenecek. Bu sistem için hazırlanmış özel bir yazılım ile toplu ulaşım araçlarına ait görsel raporlama, 7 gün 24 saatlik konum ve hız bilgisi, kaza ve acil durum bilgisi ve güzergâh kontrolü yapmak mümkün olacak. Merkeze eş zamanlı olarak gönderilen veriler arasında plaka numarası, son veri gönderme zamanı, hız, adres ve yer bilgisi, son uğranılan durak, aracın çalışma süresi ve sürücü bilgileri yer alacak.

Taksi dolmuşlarda aracın kendi güzergahını takip edip etmediği, duraklarda bekleme süresi de hesaplanacak.