İstanbul’da kaldırımlar renkleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’un kaldırımlarını renklendiriyor. İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda, renkli kaldırım ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Beyoğlu Halıcıoğlu bölgesinde gerçekleştirdiği renkli kaldırım çalışmaları ile daha estetik ve modern görüntünün yanında sağlam ve kaliteli hale getirmek için, bölgeye 600 metre finişerli bordür uygulamasının yanında, 2.100 metrekare alana renkli baskı asfalt uygulaması gerçekleştirdi.

Daha temiz, emniyetli, uyumlu, dayanıklı, sağlıklı ve güvenli bir sistem olan baskı asfaltın en önemli özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Baskı asfaltın özellikleri

  • Özel boyası sayesinde asfaltın mukavemetini 3 kat arttırır. Bu nedenle benzeri ürünlere karşı daha dayanıklıdır.
  • Beton ve doğal taşlı yollarda derzlerdeki kum dolgusu süpürme esnasında boşalır, derzlerin su geçirmesi ve don nedeniyle oluşan hacim genişlemeleriyle alt yapı bozulur, derzlerde bitkiler çıkar, üzerine basınca su sıçratır. Bu nedenle devamlı tamir ve bakım kaçınılmazdır. Homojen bir malzeme olan baskı asfaltında ise bakım gerektirmez, su veya vakumlu süpürge araçları ile kolayca temizlenebilir.
  • Kilitli parke taşlarda derzlerde saçılan bitkilerin yok edilmesi için kullanılan kimyasallar çevre sağlığına zarar verir. Derz dolgusu kumlar ise rüzgar da uçuşarak yayaları rahatsız eder. Renkli asfaltta ise bu sakıncalar yoktur.
  • Herhangi bir toplumsal olayda yerden kolaylıkla sökülebilen taşlar kötü niyetle kullanılabilir. Renkli asfaltta bu sorun tamamen ortadan kalkmıştır.
  • Tarihsel ve kentsel doku ile uyumlu olması ve istenilen şekilde baskı yapılabildiği için baskı asfalt restorasyon çalışmaları için ideal çözümdür.

İstanbul’da ilk olarak Beyoğlu Halıcıoğlu’nda kullanılan baskı asfalt, kentin diğer bölgelerinde de kullanılmaya devam edilecek.