Çatalca Topuklu Çeşmesi ve Havuzu ile ilgili bilgiler

Çatalca’da Topuklu Çeşmesi ve Havuzu Restorasyon Projeleri onaylandı. Restore işlemleri hızlı bir şekilde yapıldı. 1983 yılında tarihi eser olarak onaylanan tarihi çeşme ve havuzunu mutlaka seyahat ederek gezin.

Tarihe ve kültüre sahip çıkılacak proje ile tarihi dokuların özünü kaybetmeden gelecek nesillere aktarılabilmesi ve kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan restore projelerinden “Kaleiçi Camii ve Topuklu Çeşmesi ve Havuzu Tadilat, Restorasyon Projeleri” İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı. Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 1983 yılında tarihi eser olarak tescillenen camii ve çeşmenin restore işlemlerinin hızlı bir şekilde belediye gözetiminde yapıldığı öğrenildi.

topuklu cesmesi 1
Fotoğraf lisansı: Çatalca Belediyesi

Geçmişte Çatalca’nın en büyük kilisesi ‘Aya Yorgi’ ismiyle kullanılan ve Cumhuriyet döneminde camiye çevrilen iki şerefeli minaresinin bir kısmı 17 Ağustos 1999 depremi sonrası yıkılarak tek şerefeli hale gelen Kaleiçi Camii’nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Çatalca Belediyesi tarafından hazırlandı. Yapılan restorasyon çalışmaları sonunda özgün görünümüne kavuşacak olan caminin ibadethane olarak tekrar işlevini sürdürmesi hedefleniyor.

topuklu cesmesi 2
Fotoğraf lisansı: Çatalca Belediyesi

Topuklu Çeşmesi nerede, adresi ve yol tarifi

Topuklu Çeşmesi, Kaleiçi Mahallesi, Topuklu Caddesi, 61b, 34540 Çatalca/İstanbul adresinde bulunur.

Ulu çınarın gölgesinde Tarihi Topuklu Çeşmesi

II. Ahmet tarafından yaptırılan Topuklu Çeşmesi yine Kaleiçi Mahallesi’nde yer alıyor. Hafif sivri kemerli ve kilit taşı süslemeli eyvan biçimde yığma taş malzeme ile inşa edilmiş olan çeşmenin bir nişi ve bitkisel süslemeli madeni ayna taşı bulunuyor. Önünde geniş bir havuz yer alan çeşme günümüze kadar özgün halini korumayı başarmış. Suyu Bizanslılarca getirilen çeşmenin bulunduğu meydanda bir de tarihi çınar ağacı bulunuyor. Tarihi çeşmede yapılacak restorasyon projesi kültürel mirasımızın korunup, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacak.

topuklu cesmesi 4
Fotoğraf lisansı: Çatalca Belediyesi

Kaleiçi Mahallesi 36 ada 2 nolu parselde bulunan Tescilli Anıt Kaleiçi Cami ve Kaleiçi Mahallesi 133 ada 1 nolu parselde bulunan Tescilli Anıt Topuklu Çeşme ve Havuzu Restorasyon Projeleri, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı.