Taksim çevre düzenlemesi esnafı bıktırdı

Taksim’de uzunca bir süredir yenileme çalışmaları var biliyorsunuz. Habertürk Gazetesi yazarlarından Esra Boğazlıyan bugünkü haberinde Taksim çevre düzenlemesine değindi. İBB’nin İstiklal Caddesi’yle başlattığı proje, ardından Talimhane’yi de kapsadı. Önce İstiklal’in altyapı sistemi değiştirildi, sonra Nostaljik Tramvay’ın rayları yeniden döşenmeye başladı. Bu arada cadde boyunca da zemin kaplama peyder pey değiştiriliyor.

Talimhane’ye dönecek olursak; orada da yine aynı şekilde önce alt yapıda yenilemeler yapıldı ve zemin kaplamalarına geçildi… Proje yürüyor ‘yürümesine ancak hem bölge esnafının hem de yolu Taksim’e düşenlerin bu çalışmalarla ilgili yoğun şikâyetleri var. Örneğin İstiklal Caddesi esnafı, çalışmanın ağır aksak ilerlemesinden dertli. Şikâyet Hattı’na konuşan bir esnaf şöyle diyor mesela:

“Önce getirip bütün malzemeleri İstiklal’e yığdılar. Daha sonra aynı yeri defalarca kazdılar. 15 günde 10 metrelik yolun yarısı ancak bitti! Beyaz Masa’ya şikâyetlerimizi iletiyoruz ama bir sonuç alamıyoruz. Ortalık savaş alanı gibi. İstiklal’in bu halini gören buradan arkasına bakmadan kaçıyor. Elbette yenileme güzel ama İstanbul’un kalbinin attığı bir caddede hızlı hareket edilmek. Aylar geçti, bu gidişle bu kaos ortamı daha çok sürecek” DUBALAR UNUTULUNCA… Gelelim oteller bölgesi Talimhane’ye… Uzunca bir süredir hummalı çalışmalar var. Ne var ki geçen kıştan beri bir türlü tamamlanamıyor. Esnaf, zemin döşemesi tamamlanan sokakların şimdi yeniden kazılmasına tepki gösteriyor. Bir restoran işletmecisi yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlatıyor: “Talimhane’nin ara sokaklarına kadar devam eden çalışmalar zaten çok uzun sürdü. Biz yemek işi yapıyoruz, kapımızın önü toz duman. Turistler sokaklardan kaçar oldu. Tam bitti rahat ettik dedik. Yeniden döşedikleri yerleri kazmaya başladılar. ‘Neden yeniden kazıyorsunuz’ diye sorduğumuzda araç geçişini engellemek için otomatik dubalar yerleştireceklerini söylediler. Yani yol yapılırken duba unutulmuş, şimdi sokak yeniden sökülüyor.”