Yılda 3.5 milyon kişi İSPARK kullanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için hazırlanan ‘Otopark Yönetmeliği’ taslağı görüşe açıldı. Yeni yönetmelik taslağıyla, yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerin neler olduğunun, otopark ihtiyacının tespit ve giderilme esaslarının, ulaşım sistemleri ve problemlerinin çözümünü gösteren imar planlarına uygun şekilde düzenlenmesi amaçlanıyor.

Düzenlemeyle, toplu taşımaya yönlendirme amacıyla ‘Park et-Devam et’ otoparkları ve her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğu getiriliyor. İSPARK İstanbul’da 2005 yılından bugüne toplu taşıma noktalarına yakın yerlerde “park et devam otoparklarını” hayata geçiriyor. Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da hayata geçirilen bu proje 40 noktada 14 bin kapasiteyle yılda 3,5 milyon kişiye hizmet veriyor. İSPARK’ın başlattığı projenin yeni yönetmelikle birlikte başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere diğer il belediyelerine de model olması bekleniyor. İSPARK park et devam et otoparkları ve diğer proje alanları hakkında belediyelere danışmanlık hizmeti veriyor.

İSPARK “Park Et Devam Et Otoparkları” toplu ulaşım istasyonlarına yakın noktalarda yaygınlaşıyor. İstanbullu sürücüler araçlarını bu otoparklara bırakarak gidecekleri güzergaha trafik sıkışıklığına girmeden, alternatif ulaşım araçlarını kullanarak devam ediyorlar. Ulaşımda alternatif sistemleri İstanbulların hizmetine sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK vasıtasıyla bu alanlara yakın noktalarda “park et devam et” otoparklarını da devreye sokuyor. Vatandaşlar Metro, Metrobüs ve Marmaray gibi ulaşım araçlarına kısa mesafede bulunan otoparklara araçlarını bırakarak trafik yoğunluğu ve stresine girmeden yollarına devam ediyorlar.

İSPARK, sürücüleri bu otoparklara yönlendirerek gidecekleri mesafeye kısa zamanda ulaşmalarını teşvik ediyor. Aynı zamanda her gün 100 kilometrelik araç konvoyunun da trafikten çekilmesi sağlanıyor.

Park Et Metro, Metrobüs ve Marmaray ile Devam Et

Kent genelinde araçlarını rahat bir şekilde “park et devam et” otoparklarına bırakan sürücüler trafik yoğunluğuna girmeden yollarına Metro, Metrobüs, Marmaray, deniz taşıtı ve toplu taşıma araçlarını kullanarak devam ediyorlar. Kadıköy Ayrılıkçeşme otoparkına aracını bırakan sürücü Marmaray’ı kullanarak Yenikapı’ya buradan da aktarma yaparak Aksaray metrosu ile Havaalanı’na aynı zamanda da Metrobüs ile Beylikdüzü’ne trafik stresi yaşamadan kısa zamanda ulaşabiliyor.

40 Noktada 14 Bin Kapasite İle Hizmet

Toplu taşıma istasyonlarına yakın noktalarda düşük ücretli otopark uygulaması olan “park et devam et” sisteminden yılda yaklaşık 3,5 milyon kişi yararlanıyor. Her gün yaklaşık 150 kilometre araç konvoyunun trafikten çekilmesini sağlayan proje, kent genelinde trafiğin yoğun olduğu 40 noktada 14 bin araç kapasitesiyle vatandaşlara hizmet veriyor.

Toplu taşıma noktalarına yürüme mesafesinde olan otoparklara araçlarını bırakan sürücüler farklı ulaşım imkanlarıyla yollarına devam edebiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İSPARK olarak park et devam et otoparklarını yaygınlaştırdıklarını belirten İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut “ Sürücülerin araçlarını bu otoparklara bırakarak toplu taşıma istasyonlarını kullanmalarını sağlamak amacıyla yeni otoparkları hizmete açmaya devam edeceğiz” dedi.

Park Et Yoluna Uçakla Devam Et

İSPARK’a Park Et Uçakla Devam Et projesi kapsamında uçakla seyahat edecek sürücülere güvenli ve indirimli otopark hizmeti sunuyor.

İSPARK, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’na yakın mesafede park et devam et otoparklarını da hizmete açtı. 2 bin 500 araçlık Sabiha Gökçen P+R otoparkı ve 750 araçlık Yeşilköy P+R otoparkı vatandaşlara hizmet veriyor.

Vatandaşlar her iki Havalimanı’na 10 dakika mesafedeki İSPARK otoparklarına araçlarını bırakarak istedikleri noktaya seyahat edebiliyorlar. “park et uçakla devam et” projesi kapsamında zamanında yolculuk için 15 dakikada bir ring araçları da yolculara hizmet veriyor.