Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının açılış tarihi belli oldu

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının açılış tarihi belli oldu. Hattın 1. Etap Mecidiyeköy-Mahmutbey açılışı 28 Ekim 2020 tarihinde yapıldı. Kalan kısımlarında ise çalışmalar devam ediyor.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkanı Kadir Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı için yaptığı açıklamada, “İçinde bulunduğumuz metro hattının bize maliyeti 300 araç olmak üzere 3,8 milyar. Bu hat 2019’un ilk aylarında devreye girecek. Günde, 1 milyon insanı taşıyacak” demişti. Topbaş, 18,5 kilometrelik 11 istasyonlu Mahmutbey-Halkalı -Başakşehir-Esenyurt metrosunda imza aşamasına geldiklerini belirtirken, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu’nda başlayan inşaat çalışmaları hakkında konuşan Topbaş, “Göztepe Parkı’nın olduğu yere metro istasyonu geliyor. Geçici olarak kapatacağız. Kazılarımızı yapacağız. Daha sonra 7 tenis kortunu tekrar yerine koyacağız.” diye konuştu.

Yıllarca bitirilemedi, İmamoğlu’nasip oldu

Eski başkan Kadir Topbaş döneminde tamamlanamayan ve daha sonra ödenek yetersizliği sebebiyle inşaatına ara verilen metro hattı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tamamlanıyor. Hattın 1. Etabını açan İmamoğlu, kalan etapların da tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Avrupa yakasının ilk tam otomatik sürücüsüz metrosu olarak hizmete açılmıştır. Tamamlandığında Kabataş-Esenyurt arasında işletilecek olan hattın ilk etabında hizmete açılan Mecidiyeköy-Mahmutbey etabı, yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinden geçmektedir.