Kadıköy Taşköprü Caddesi tekrar trafiğe açıldı

Marmaray çalışmaları kapsamındaki çalışmalar kapsamında trafiğe kapatılan Kadıköy Taşköprü Caddesi tekrar trafiğe açıldı.

Marmaray’ın tamamlanmasıyla Haydarpaşa-Gebze güzergahında eskiden 2 hat olan tren yolu 3 hata çıkarılacak. Köprüler ve alt geçitler, 3 hatlı demir yolu geçişine uygun olarak yapılmadığı için yenileniyor.

Marmaray Projesi kapsamında yenilenmesi planlan karayolu köprülerinden biri de Taşköprü Caddesi üzerinde bulunan köprüydü. Bir süredir trafiğe kapatılan Taşköprü Caddesi, çalışmaların tamamlanmasıyla tekrar trafiğe açıldı.

Haydarpaşa-Gebze arasında çalışan banliyö trenlerinin altından geçerek Haydarpaşa Garı’na ulaşmasını sağlayan bu köprü, aynı zamanda yoğun trafik akışının da olduğu bir güzergahta bulunuyor. Rasimpaşa Mahallesi Hayrullah Efendi Sokak ve Acıbadem Mahallesi Fıstıklı Çıkmazı Sokak hizasında bulunan köprü bugün itibariyle yaya ve araç trafiğine açıldı.

Marmaray çalışmaları devam ediyor

Marmaray projesi nedeniyle eski banliyö hat üzerinde yoğun bir hafriyat çalışması sürüyor. Şimdiye kadar binlerce metreküp toprağın çıkartıldığı eski banliyö hattın zemini yeni projeye uygun hale getiriliyor. Ancak Marmaray projesi ve kentsel yenileme çalışmaları Kadıköy’deki günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor. Yaklaşık 4 yıldır devam eden Marmaray projesi en başta ilçedeki trafik sorunun artmasına neden oldu. Ancak çalışmaların yarattığı problemler sadece trafik yoğunluğu ile sınırlı değil. İnşaat yıkımları ve hafriyat kazıları bölgede toz bulutlarının oluşmasına neden oluyor. Vatandaşlar sulama yapılmadan yıkım ve kazı çalışması yapılmamasını talep ediyor.

Kartal’da tarihi kalıntılar bulundu

Kartal’daki tren yolu çalışma alanında tarihi eser kalıntıları bulundu. Kartal 24’ün haberine göre, 7 Ağustos’ta yapılan kazılarda, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünde devam eden Marmaray Projesi çalışmaları esnasında tarihi mezar kalıntıları ortaya çıktı.