Kartal’daki Balıklı Göl temizlenecek

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, Cevizli’de bulunan doğal Balıklı Göl’ü yok olmaktan kurtarmak için çalışmalarına başladı. Çevre etkilerinin yanı sıra, inşaat hafriyatlarının gölün içine dökülmesinden dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan göl için, Belediye bölgeyi doğal park olarak kullanıma kazandırmayı amaçlıyor.

Kartal Taşocakları mevkiinde, 1982 yılında patlatılan bir dinamit sonucu doğal kaynak suyu ile dolan taş ocağı göle dönüşür. Tüm uğraşlara rağmen kaynak suyunun kesilmemesinden sonra, taş ocağı işletmesi bölgeden çekilir. Mahallelinin içine bıraktığı süs balıkları ile doğal bir akvaryuma dönüşen gölün çevresi de, ağaç ve yeşil alan bakımından zenginleşerek balık avlama ve dinlenme yeri haline gelir.

15 dönüm alan üzerinde kurulu olan gölün çevresinde uygulanan yapılaşmalar neticesinde, ilk olarak gölün etrafındaki yeşil alanda görülen azalma, daha sonra gölün yapısına da yansımış.

Çevrede yapılan yapılaşmalardan oluşan moloz ve hafriyat atıklarının gölün içine dökülmesi ile yok olma tehlikesi yaşayan göl, Kartal Belediyesi’nin duyarlılığı ile tekrar hayat buluyor.

Gerekli adımları atarak, gölün bulunduğu alanı doğal park olarak yeniden projelendiren ve halkın hizmetine sunmayı hedefleyen Kartal Belediyesi, bunun ilk adımını çevre haftasında atıyor. İçerisinde dinlenme alanları ve sosyal tesislerin yer alacağı doğal bir park yapılması için çevre gönüllüleri ile birlikte gölün temizliğini yapacak belediye, daha sonra Kartallılara hoş vakit geçirmelerini sağlayacak alanı hizmete açmak için çalışmalarına devam edecek.

6 Haziran’da Balıklı Göl’ün temizlenmesi ile yapılacak etkinlikte çevre gönüllüleri, demokratik kitle örgütleri, Belediye Çevre Komisyonu ve İSTAÇ kıyı şefliği ile birlikte balıklı gölün kıyı ve dış çevre temizliği yapılacak. Yapılacak temizlik kapsamında, gölün etrafındaki kirletici unsurlar da ortadan kaldırılarak yeşil alanın korunması sağlanacak.

Çevre haftası dolayısıyla 6 Haziran günü, saat 10.00’da Kartal Taşocakları mevkiinde (yeni yapılan Kartal Adalet Sarayı arkasında) bulunan Balıklı Göl’ün temizliği yapılacak. Saat 09.30’da, Ahmet Şimşek Koleji arkasında bulunan Kartal Belediyesi binası önünden otobüsler kaldırılacaktır.

x