Şok iddia: Kartal metrosu nemlendi

İstanbul ‘da Anadolu Yakası’nın en önemli ulaşım akslarının birinin altında açılan 22 kilometrelik ‘M4’ kod adlı Kartal Kadıköy Metrosu’nun Kozyatağı İstasyonu’nda, gişelerin yer aldığı kattan tren raylarına iniş siyah üzerine beyaz puantiyeli desenlerle süslü bir tünelle sağlanıyor. Ancak puantiyeler desen değil, metro açıldığı günden bu yana engellenemeyen su sızıntılarının tünelde yarattığı etkinin bir sonucu.

Radikal gazetesinin haberine göre sızıntılar Kozyatağı’yla da sınırlı değil. Yaklaşık yedi yılda 3.1 milyar liralık finansmanla yapılan M4’ün 15 istasyonundan 11’inde irili ufaklı su sızıntıları yaşanıyor.

Yeni Sahra, Bostancı ve Hastane duraklarındakiler en belirginleri. Kartal İstasyonu’nun yeryüzüne çıkış tünellerinde ise duvarlarda yine su bazlı harabiyetin izleri açıkça görülüyor.

Esenkent’te ise hem sızıntı göze çarpıyor hem bir asansör bozuk. Neticede son zamanlarda sırları ifşa ederken kullanılan İngilizce moda terim ‘leaks’ yani sızıntının M4’te de var olduğu görülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri M4 hattının uluslararası standartlara göre inşa edildiğini belirtirken “Öngörülen limitler dahilindeki durumların yapısal risk oluşturması söz konusu değildir” diyor. Yetkililer, izlerin tüm metro inşaatları ve temel kazılarında görülebileceğini söylüyor.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, “Sızıntı, izolasyonun doğru ve yeterli yapılmaması nedeniyle meydan gelmiş görünüyor. Su niye orada var?’ diye düşünmek yanlış. Niye sızdığının sorgulanması lazım. Çözümü mümkündür” diyor.