Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosu açıldı

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla açıldı.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olarak tasarlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın 20 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyondan oluşacak.

İlk etabı açılacak 10,5 kilometrelik hat üzerinde, 9 istasyon yer alıyor. İstasyonlar, Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe.

Çalışmaları 20 Mart 2012’de başlayan metro hattı nihayet açıldı. Hat boyunca, 21 adet 6’lı dizili 126 vagon hizmet verecek. Her bir dizide maksimum 1620 yolcu taşınabilecek. Maksimum yolcu kapasitesi saatte 64.800 yolcu/saat/yön olacak.

Metro hattı ile Sancaktepe’den Üsküdar 27, Ümraniye 15,5, Kartal 62, Yenikapı 39, Taksim 47, Hacıosman 71, Atatürk Havalimanı 71 ve Olimpiyat Stadı ise 81 dakika sürecek.

Hattın ileride Sultanbeyli ve Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzatılması düşünülmektedir.

Erdoğan’ın metro açılışında yaptığı konuşma:

Rabbime bu millete hizmet imkanı verdiğimiz için her gün hamd ediyorum ifadesini kullanan Erdoğan, yaşadığımız 4-5 yılın milli birlik ve beraberliğe daha fazla sahip çıkılması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Erdoğan, “İstanbul’u, bin yıl ömrümüz olsa har günün her anını bu şehre hizmette geçirmek isteyecek kadar çok seviyoruz. Ulaşım imkanları olmayan, merkezinde dahi çamurdan tozdan geçilmeyen bir şehir düşünün. Gecekondular tarafından kuşatılmış, tarihi eserlerin hoyratça muamele gördüğü geçmişine sahip çıkılmayan bir şehir düşünün. Garip gurebaya, engellilere, kadınlara, gençlere, sporculara, sanatçılara yönelik hemen hiçbir faaliyeti olmayan bir şehir düşünün. İşte İstanbul böyle bir yerdi. Biz İstanbul’u bu durumdan aldık, bugünlere getirdik.Erdoğan