Şehir Hatları’nın Beşiktaş – Adalar vapuru, ‘düşük gelir getiriyor’ denilerek kaldırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Hatları tarafından yapılan duyuru ile, yaz aylarında inşasına başlanan ‘Kabataş Martı Projesi nedeniyle’ iptal edilen Adalar-Kabataş vapur hattı yerine açılan Beşiktaş-Adalar vapur hattı, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kış boyunca sefer yapmayacağı açıklandı.

https://twitter.com/sehir_hatlari/status/946700239666376704

İnternet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yapılan kısa açıklamada “Beşiktaş-Adalar seferlerimiz kış tarifesi boyunca yapılmayacaktır” ifadeleri yer alırken, iptal ile ilgili herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

İptal gerekçesi: Az yolcu olması ve gelir getirmemesi

Adalar seferinin iptal edilmesine ilişkin bir açıklama yapan Adalar Savunması’ndan Ömer Süvari de seferlerin ‘az yolcu olması ve gelir getirmemesi’ gibi gerekçelerle iptal edildiğini belirterek, “Yaz aylarında milyonlarca insanı Adalar’a taşıyan ve büyük gelir elde eden Şehir Hatları işletmesi, iş kışın da Adalar’da yaşayanların ihtiyaçlarına gelince kamu çıkarı, vatandaşın ihtiyaçları gibi konuları gözardı ediyor ve ulaşım hakkını yok sayıyor” dedi.

Süvari, halihazırda her gün 4 kere düzenlenen ve maalesef vapurlarla değil motorlarla yapılan bu seferlerin iptal edilmesinin Adalılar açısından mantıklı bir açıklamasının olmadığını kaydederek, rant için, kar için, tasarruf için, kar etmediği gerekçesiyle Adalar halkının ulaşım hakkının gasp edilemeyeceğini ifade etti.

Adalar Savunması: İptal uygulaması derhal geri çekilsin

Süvari, “Sefer saatlerini Adalılar’a danışmadan belirleyen, en küçük bir hava muhalefetinde seferleri iptal etmekten çekinmeyen, bugüne kadar toplanan binlerce imzalı dilekçeleri ve talepleri yoksayan UKOME ve Şehir Hatları İşletmesi tekrar büyük bir yanlışa imza atıyor” diyerek, ‘Adalar halkının ihtiyaçlarını yok sayıp tümüyle kar beklentisiyle hareket eden’ Şehir Hatları’nı bu iptal uygulamasını derhal geri çekmeye çağırdı.

Vatandaşlar tepki gösterdi

Kartal’da da iskeleyi kapatmışlardı

İDO’nun Kartal İskelesi de aylardır kapalı. İskelenin girişine asılan “bakım nedeniyle kapalıdır” afişine rağmen iskelede hiçbir çalışma yapılmıyor. Kartal’daki tüm seferler Pendik’e kaydırıldı.