İstanbul’da gözler iki dev ihalede

İstanbul’da 2018’de göz iki dev ihalede olacak: Kanal İstanbul ve 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli. Devasa ulaşım projelerine milyarlarca lira harcayan Türkiye, 2018’de yeni projelere başlıyor.

Diğer yandan, ülkenin en yeni havalimanı, 3. Havalimanı da bu yıl tamamlanacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın “benim çılgın projem” dediği Kanal İstanbul ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için bu yıl ihaleye çıkılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, bu yıl 2017 yılında başlamış olan 47 milyar 700 milyon TL’lik 126 proje tamamlanacak. Gözler ise Kanal İstanbul ile Asya ve Avrupa kıt’alarını deniz altından üçüncü kez bağlayacak olan Büyük İstanbul Tüneli’nin ihalelerine çevrildi.

Çevrecilerin şiddetle karşı çıktığı Kanal İstanbul, bir diğer adıyla “çılgın proje”nin yapılması için tüm çalışmalar son sür’atle devam ediyor. Proje bu yıl ihaleye çıkacak. 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli ise İncirli’den başlayan metro sistemi, Mecidiyeköy’e kadar gidip, Anadolu yakasına geçtiğinde Söğütlüçeşme’den hem Kadıköy-Kartal hattına hem de Marmaray’a entegre olacak. Böylece aynı hat üzerinde bulunan ve günde 6,5 milyon insanın kullandığı 9 farklı raylı sistemin birbiriyle entegrasyonu sağlanacak.

İnşaatı hızla süren ve şuan yüzde 75 seviyesine ulaşan 3. Havalimanı 29 Ekim 2018’de hizmete açılacak.