Kartal’daki Yakacık Sanatoryumu

Kartal Yakacık Sanatoryumu, İstanbul’da doğal sit alanı olan 60 dönümlük arazisi ile tarihi dokusunu günümüzde de korumaya devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4 Aralık 2017 tarihli kararı ile Kartal Yakacık Sanatoryumunun 60 dönümlük arazisini “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanı” olarak tescillendi. Toplam 60 dönümlük iki parselden oluşan ağaçlarla kaplı arazide köşk, sanatoryum binası ile Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bulunuyor. 60 dönümlük parselin büyük kısmı “nitelikli koruma alanı” oldu.

Kartal Yakacık Sanatoryumu nerede?

Google Haritalar konumu: 40.918388,29.2213193

Yakacık, İstanbul’un en eski tarihi sayfiye ve piknik alanıdır. Eskiden Türk filmleri için de plato olarak kullanılmıştır. Yakacık’ın 50-60 yıllık güzellikleri ve simgeleri, günümüzde zor da olsa hala saklı olarak duruyor. Yakacık Sanatoryumu da onlardan biri ve özellikle 2011 yılından itibaren vahşi inşaat sektörüne rağmen varlığını korumaya devam etti.

Yakacık’ın en ünlü özellikleri kağıt kebabı, üzüm bağları, zeytinlikleri, şifaları suları, temiz ve bol oksijenli havasıdır. Şimdi bunlardan birkaçı belki zor bulunur. Hamamları, yağhanesi, sineması bile vardı. Yakacık’ın diğer bir özelliği de Yakacık verem Sanatoryumu. Cumhuriyet döneminin sonlarına doğru kurulan Yakacık Verem Sanatoryumu, daha sonra TCDD’ye geçti ve verem hastanesi konumundan çıktı. Şimdilerde Yakacık Doğum Hastanesi olarak hizmet vermektedir.