Üsküdar’da tarihin üzerine bir gecede beton attılar

İstanbul Üsküdar’da İSKİ’nin kazı çalışması sırasında asfaltın altında tarihi kalıntılar çıktı. Kalıntıların çıktığı alana gece yarısı asfalt döküldü.

İstanbul Üsküdar’da gerçekleştirilen bir kanalizasyon kazısı sırasında tespit edilen tarihi kalıntılar bir gece yarısı asfalt dökülerek yok edildi. Aynı alan için Koruma Bölge Kurulu tarafından da kazı çalışmaları ve asfalt işlemini destekleyen bir karara imza atıldı.

İBB ve Üsküdar Belediyesi’nin CHP Meclis Üyesi Nezih Küçükerden “Koruma Bölge Kurulu kararında İstanbul Arkeoloji Müzeleri temsilcisi yok. Temsilci olmadan böyle bir karar alınamaz. Ayrıca gece yarısı kepçeler girerek tarihi kalıntıları kırıp kenara attı ve borular döşendi. Üstüne de beton döküldü” dedi.

Koruma Bölge Kurulu’nun konuya ilişkin kararı

Proje kapsamında ilgili müze denetiminde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve müdürlüğümüze iletilen sanat tarihi raporuna göre 19. yüzyıl sonu – 20 yüzyıl başlarına ait oldukları düşünülen, bir bütünlük arz etmediği belirtilen altyapı atık su, künk gibi kalıntılardan söz konusu proje güzergahına rastlayan kısımlarının ilgili müze denetiminde kaldırılabileceğine, kamu yatırımlarının aksamaması ve kamu zararına sebebiyet verilmemesi için kazı çalışmaları ve her türlü çalışmanın ilgili müze denetiminde devam ettirilmesine bütün bu çalışmaların sonucundan kurulumuza bilgi verilmesine karar verildi.