İETT’den 5 bin 671 şoförüne ceza

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT), kendisine bağlı toplu taşıma araçlarında kurallara uymadığı gerekçesiyle 2018 yılında 5 bin 671 şoföre ceza kesildi.

Alınan bilgilere göre İETT tarafından 2018 yılında 31 bin ihlal ile ilgili idari yaptırım cezası uyguladı. Günde 5 bin 203 aracın sefer yaptığı İETT’de 250 personel rutin denetleme yapıyor.

Toplu ulaşım hizmeti verenlere iki tür idari ceza uygulanıyor. Birincisi taşımacılık yapan araç sahibine bilet karşılığında para cezası kesildiğini, araç kullanan sürücülere ise puan indirme cezası veriliyor.

Şoförün, bir yıl içerisinde cezası 100 puana ulaşırsa, bir ay seferlerden men edilerek eğitimlere yönlendiriliyor. Şayet cezası 200 puana ulaşırsa bu sefer de 3 ay seferlerden men ediliyor ve kendisine eğitim veriliyor, sertifikası da 3 ay boyunca askıya alınıyor.

Eğer bir yılda 300 ceza puanı alırsa, bu sefer de şoförün sertifikası iptal ediliyor. Bir yılda 300 hata puan cezası alan 24 şoförün sertifikaları iptal edildi.