Gebze-Halkalı Marmaray banliyö tren hattı için güncel açılış tarihi açıklandı

Yapımı yılan hikayesine dönen Marmaray, Gebze-Haydarpaşa tren yolu ve Avrupa yakası birleşimi için en güncel açılış tarihi açıklandı.

İstanbul Anadolu Yakası’nın ulaşımında önemli mihenk taşı olan Gebze-Haydarpaşa tren yolu AK Parti hükumeti tarafından yeniden yapılmak üzere yıllardır kapatılmıştı. Bu süreçte insanlar minibüsleri kullanmak zorunda kalmış, İETT otobüsleri ise tıklım tıklım seyahat edilebilir hale gelmişti.

7 Yıllık Çile bitiyor

İstanbul’un kent içi ulaşımında büyük bir öneme sahip olan banliyö tren seferleri 19 Haziran 2013 tarihinde durdurulmuştu. Marmaray projesi nedeniyle durdurulan tren seferlerinin 2 yıl sonra hizmete açılacağı belirtilmişti, ancak ana hat trenlerinin durdurulduğu 31 Ocak 2012’den beri, yani tam 7 yıldır kullanıma açılmadı.

Haydarpaşa Garı otel olmasın

Tren seferlerinin kaldırıldığı günden beri her hafta nöbet tutan Haydarpaşa Dayanışması, yedi yıldır tren sesinin duyulmadığı Haydarpaşa’da inatla eylemlerini sürdürüyor. Garın otel olmaması için sayısız dava açan ve Haydarpaşa Garı’nın kültürel miras olarak korunmasında büyük paya sahip olan dayanışma üyeleri, 3 Şubat Pazar günü bir kez daha “Haydarpaşa Gar olarak kalacak” dedi.

Gebze-Halkalı hattı 9 Mart’ta açılıyor

Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, milyonlarca kişiyi ilgilendiren Marmaray’ın açılış tarihi hakkında bilgi verdi. Gebze-Halkalı hattının 9 Mart’ta açılacağını söyleyen Bektaş şöyle konuştu: “369 haftadır eylemdeyiz. Bu 2583 gün demektir. Bu eylemleri devam ettiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Adım adım zafere yaklaşıyoruz. Haydarpaşa’ya tren gelecek, bundan dönüş yok. Ankara Garı’nın satılmamasına örnek olmak istiyoruz. Kamu mallarının satılmamasına örnek olmak istiyoruz. 9 Mart’ta burada bir tören yapılacak ve hattı açacaklar.”