Toplu taşıma araçlarının yaş sınırı

Toplu taşıma araçlarının yaş sınırı belli oldu. Toplu ulaşım araçlarının kent içinde kullanılabilmesi için gerekli olan yaş sınırında yapılan düzenleme ile taksiler, minibüsler, okul ve personel servisleri ve dolmuşlarla ilgili yaş sınırı yeniden düzenlendi.

UKOME tarafından alınan karar ile kentteki toplu ulaşım araçlarının en yüksek yaşa sahip olma sınırı yükseltildi. İstanbul’da artık daha eski taksi, minibüs ve dolmuşlar trafiğe çıkabilecek.

UKOME açıklamasında, “Toplu ulaşımda kullanılan taşıtların ekonomik ömürlerinin sonuna kadar kullanılması, mevcut taşımacıların ekonomik gelişmelerden en az şekilde etkilenmesi amacıyla” toplu ulaşımda kullanılan taşıt yaş sınırlarının yükseltilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Toplu taşıma araçlarının yaş sınırı

2023 yılında alınan karar ile okul ve personel servislerinde 12 yıl olan yaş sınırı, 15 yıl olarak değiştirildi.

2022 yılında alınan karar ile taksilerde ilk alım yaş sınırı; sarı taksilerde 0-3 yıl, turkuaz taksilerde 0-5 yıl olarak düzenlendi.

2022 yılında alınan karar ile minibüslerdeki yaş sınırı 12 yıldan 14 yıla çıkartıldı. 2019 yılında yaş sınırı 10 yıl olan minibüslerin yaş sınırı 12 yıla çıkartılmıştı.

2022 yılında alınan karar ile taksi dolmuşlarda yaş sınırı 10 yıldan 12 yıla çıkartıldı. 2019 yılında yaş sınırı 8 yıl olan taksi dolmuşların yaş sınırı 10 yıla çıkartılmıştı.

2022 yılında alınan karar ile sarı taksilerde yaş sınırı 6 yıldan 8 yıla çıkartıldı. 2019 yılında yaş sınırı 5 yıl olan sarı taksilerin yaş sınırı 6 yıla çıkartılmıştı.

2022 yılında alınan karar ile turkuaz ve siyah renkli taksilerde yaş sınırı 9 yıldan 11 yıla çıkartıldı. 2019 yılında yaş sınırı 8 yıl olan turkuaz ve siyah renkli taksilerde yaş sınırı 9 yıla çıkartılmıştı.

2019’da alınan kararla, taşıtların yaş sınırlarına taşıtların hibrit olması durumunda ilave 1, yüzde 100 elektrik motorlu olması durumunda ise ilave 2 yaş eklenilmesi kararı da alındı.

Bu arada yaş sınırlamasına toplu ulaşım aracı sayılan taksiler de dahildir. Taksi toplu taşıma aracı mı diye soranlar açısından önemli bir yanıt olabilir. Taksiler toplu ulaşım aracıdır ve yaş sınırına tabidir.