Gebze – Halkalı banliyö tren yolunda sinyalizasyon var mı?

Ankara’da 13 Aralık 2018’de meydana gelen 9 kişinin öldüğü Yüksek Hızlı Tren kazasıyla gündeme gelen sinyalizasyon sistemleri Marmaray tren hattında olup olmadığı sorusunun cevabı vatandaşları merak içinde bıraktı.

Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın düzenlediği “Marmaray’ı seçimlere alet etmeyin” başlıklı basın açıklamasında 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde açılması planlanan Gebze-Halkalı Marmaray Hattı projesinde bir çok eksiğin bulunduğu ve açılış için tamamen hazır olunmadığı belirtildi.

Açıklamada, konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

– Halkalı, Gebze ve bazı istasyonlarda otomatik motorlu makaslarda henüz makas motorları yoktur, makaslar tıpkı Ankara YHT garı batı çıkışında olduğu gibi makasçı tarafından tanzim edilmektedir.

– Marmaray trenlerinin işletim sistemi olan CBTC (Communications Based Train Control) iletişim tabanlı tren kontrol sistemi henüz tam olarak çalışmamaktadır.

– 76 Km’lik (Ayrılıkçeşmesi Kazlıçeşme hariç) Marmaray projesine sertifikasyon alınabilmesi amacı ile yolcusuz test çalışmaları 1 Mart 2019 tarihinde başlanılmış olup, hatta sertifikasyon alınıp alınamayacağı daha belli olmadan hattın açılış tarihi 10 Mart 2019 olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

Açıklamanın tamamı için tıklayın