Stranded: Alien Dawn inceleme

Stranded: Alien Dawn’da, yabancı bir gezegene yeni düşen bir grup hayatta kalana rehberlik ediyorsunuz. Bu kılavuzda, Stranded: Alien Dawn oyçununu inceliyoruz ve almaya değip değmediğine bakıyoruz.

Stranded: Alien Dawn inceleme

Yabancı bir gezegene zorunlu bir iniş yaptıktan sonra sıfırdan bir kolono kurmanın bir cazibesi var. Şehir kurma oyunları Surviving Mars ve Tropico 5’in arkasındaki aynı stüdyo olan Haemimont Games tarafından geliştirilen Stranded: Alien Dawn, inşa seçenekleri söz konusu olduğunda Rimworld kadar derine inmese de, oyun her türden oyuncuyu barındıracak şekilde daha kolay ve daha akıcı.

Oyuna başlamadan önce, Stranded: Alien Dawn, senaryonuzun parametrelerini tanımlamanıza ve yabancı bir gezegende yanınıza alacağınız hayatta kalanları seçmenize izin verir. Başlangıçta öyle görünmeyebilir, ancak bu oyunun çok önemli bir parçasıdır çünkü hayatta kalan her kişi kendi becerileri, güçlü ve zayıf yönleriyle birlikte gelir. Bu, insanların sadece kaza yapan geminizden çok uzun süre toplanan acil durum erzaklarını yerse ağlamaya başladığı oyunlardan biridir. Bazıları vegan olabilirken, diğerleri zaman zaman ete ihtiyaç duyar.

Stranded Alien Dawn 2

Koloninizi inşa etmeye başlamak istediğiniz gezegeni seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Bazıları yemyeşil bitki örtüsü tarafından istila edilmiştir ve çeşitli mahsul türlerini yetiştirmek için mükemmel bir iklime sahipken, diğerleri daha kuraktır ve yeni başlayan bir koloninin ihtiyaç duyabileceği temel kaynak ve koşulların çoğundan yoksundur.

Daha da önemlisi, yerel faunadan saldırıları tamamen kaldırmak için kullanabileceğiniz bir “pasifleştirme” düğmesi var. Kuleler ve duvarlar gibi savunma binaları inşa etmeyi içermeyen barışçıl bir deneyim istiyorsanız, bunu elde etmenin bir yolu budur.

Stranded Alien Dawn 3

Stranded: Alien Dawn oynanış

Stranded: Alien Dawn’daki en değerli kaynaklardan biri zamandır. Bu oyunda başarının kesin bir tarifi yok, sadece önce ne inşa edeceğinizi ve araştıracağınızı kendiniz bulmanız gerekiyor. Hayatta kalanlar için barınaklar hariç, indikten sonra inşa ettiğiniz ilk şey bu olmalı. Yiyecek, oyunun başında en önemli kaynaktır. Gemiden büyük miktarda acil durum erzak toplanabilir, ancak hayatta kalanların da zaman zaman pişmiş yemeklere ihtiyacı olacaktır.

Stranded Alien Dawn 4

Hayatta kalanlarınızı sağlıklı ve mutlu tutmak, Stranded: Alien Dawn’da dikkat etmeniz gereken birçok şeyden biridir. Hayatta kalanlar, özellikle çok çalışıyorlarsa ve yeterince eğlenceye sahip değillerse (veya hiç değillerse) çeşitli nedenlerle arızalar yaşayabilirler. İlk sömürgecilerimin en basit yollarla nasıl rahatlama ve ferahlık bulabildiklerini görünce şaşırdım. Şarkı söylemek veya sadece yerel flora ve faunayı izlemek, çok ihtiyaç duyulan soluklanma anlarını sağlayabilir.

Çatısız küçük kulübelerle başlayacak olsanız da, oldukça geniş bir araştırma ağacı hayallerinizdeki koloniyi kurmanıza yardımcı olacaktır. Böcek saldırıları, arızalar ve rastgele keşif olayları arasında, kolonistleriniz yaşam kalitelerini ve tabii ki hayatta kalma şanslarını artırmaya yardımcı olacak çeşitli teknolojileri araştırabilir.

Stranded Alien Dawn 5

Stranded: Alien Dawn, yalnızca hayatta kalma oyunlarına özgü çok çeşitli işçilik ve araştırma seçeneklerini kapsadığı için değil, aynı zamanda aerodinamik oyun mekaniği sayesinde de en iyi koloni simülatörlerinden biridir. Oyunculara ilk önce ne yapmaları gerektiği konusunda adım adım kılavuzlar sağlamasa da, temel mekaniği ve bunları kullanmanın en iyi yolunu tanıtma konusunda iyi bir iş çıkarıyor.

Oyun kesinlikle anlatı unsurlarından yoksundur, ancak bunu harika bir genel sunumla telafi eder. Belki daha fazla senaryo tekrar oynanabilirliğini artırabilirdi, ancak bunun için gerçekten endişelenmiyorum çünkü Stranded: Alien Dawn modlar için destek sunuyor.