Otobüsçüler çok mağdur, Ocak’tan beri ödeme yapılmıyor

İBB de ödemelerin nakit durumuna göre yapıldığını ifade eden otobüsçüler Ocak ayından beri paralarını alamıyorlar. CİMER’e de başvuran işletmeciler “İBB’nin kasası boşaltıldı. Şimdi bizim ödemelerimiz yapılmıyor. Bizler çocuğumuzun okul taksidini ödeyemez hale geldik” dedi.

Cumhuriyet’in haberine göre, İBB Meclisi’nde 2018 yılının eylül ayında ulaşım maliyetlerinde meydana gelen artış nedeniyle sübvansiyon kararı oy birliğiyle alınmıştı. İBB’den yapılan açıklamada “özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs AŞ otobüslerinin her bir geçiş başı 55 ile 70 kuruş” destekleneceği belirtilmişti. Bu karara göre İBB, özel halk otobüsü işletmecilerine, her kullanım için 55 ile 70 kuruş arasında ek ödeme yapacaktı. 1 Ekim’de başlayan uygulama 30 Haziran 2019’a kadar geçerli olacaktı.

İBB’nin bu kararı sadece 3 ay uyguladığını belirten işletmeciler, 107 gündür ödemelerin yapılmadığına dikkat çekti. İşletmeciler “Yaklaşık 430 işletmeci mağdur. Çocuklarımızın okul taksidini ödeyemez hale geldi. İcralık duruma düştük” dedi.