İmamoğlu’ndan cami logolu rögar kapaklarını toplatma talimatı

AK Partili İBB yönetimleri, cami figürü bulunan İBB logosunu rögar kapaklarında kullanıyordu. CHP’li Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanlığını devralması ile birlikte cami logolu lağım çukuru kapaklarının toplatılması talimatı verdi.

Dini konularda hassas olmasıyla da bilinen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, vatandaşların bu konudaki taleplerini olumlu karşıda ve cami resmi olan lağım kapaklarını kaldırma talimatı verdi.

Gazeteci Hamza Kabasakal, İmamoğlu’nun talimatını twitter hesabından böyle duyurdu.

Kabasakal daha sonra yaptığı yazılı açıklama da ise şunları söyledi:

“Malumunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesinin logosunda cami ve minare figürleri bulunmaktadır. İstanbul Belediyesinin simgesi olan bu logoda cami ve minare figürlerinin bulunması, İstanbul’un tam manasıyla bir müslüman şehri olduğunu özetler nitelikte ve biz bu logodan çok memnunuz. Lakin bu logonun bulunduğu logar kapaklarının üzerinden maalesef her gün milyonlarca kişi geçiyor.

Cami ve minare figürlerinin olduğu bu güzel logonun bu şekilde ayaklar altında kalması edebe uygun olmuyor. Logo olmadan sadece İBB yazısının bulunduğu logar kapakları daha münasip olacaktı. AKP döneminde bu iş hafife alındı, koca İstanbul’daki bütün logar kapakları değiştirmekle biter mi diye düşünüldü.

Ecdadımız Osman Gazi’nin Kuran-ı Kerim bulunan çadırda ayaklarını uzatıp uyumayı edebe aykırı görerek bütün gece oturup sabaha kadar Kuran-ı Kerim okumasını unutmamalı. Bu edebin Osmanlıyı altı asırlık bir çınar yaptığını akıldan çıkarmamalıdır. Şah-ı Nakşibend hazretleri de buyuruyorlar ki “Bizim yolumuzun başı edeb, ortası edeb, sonu yine edebdir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelir gelmez, ‘logar kapaklarında bulunan cami figürlerinin kaldırılması’ ile ilgili verdiği talimat bizleri mutlu etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.