Sabiha Gökçen yolu, ‘düz yola tünel’ faaliyete girdi

İstanbul Pendik’te düz yola yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı yolu üzerindeki tünel faaliyete alındı. Dağdan geçmeyen tünel olarak da bilinen düz yola yapılan tünel ile birlikte otomobiller üstü kapalı tünelden geçerek havalimanına ulaşabilecek.

Bir süredir çalışmaları devam eden düz yol üzerindeki tünel bir süredir kullanıma açıldı. Faaliyete geçen tünel sayesinde otomobiller tünelden geçerek havalimanına ulaşıyorlar. Tünel gece ve gündüz ışıklandırma sistemiyle aydınlatılıyor.

Havalimanına tünelden ulaşılacak

Tünel yapılmadan önce otomobiller havalimanına tünel olmayan bir yoldan ulaşıyorlardı. Tünelin üstünden Sabiha Gökçen için yapılan genişletme çalışmaları kapsamında 2. pist geçirilecek.

Ancak 7/24 bir tünel işletmeciliği yerine farklı bir yol tercih edilebilirdi. Bu arada Google Haritalar’da yaptığımız ölçüme göre tünelin uzunluğu yaklaşık olarak 1.45 km olarak görünüyor.

Tünelin yapılış süreci de adeta yılan hikayesine döndü. Sabiha Gökçen tünel çatlak ihtimaline karşın yeniden güçlendirildi ve bazı kısımları tekrar inşa edildi. Yapımı uzun yıllar devam eden tünelin ne zaman açılacağı da merak konusu olmuştu.